Yeni Dünya Düzeninde Uyku

Gün içinde yaşamdaki farklı rollerimizin vermiş olduğu sorumluluklar, bir çok işe yetişme çabamız aynı zamanda yakın çevremizle ve arkadaşlarımızla sosyalleşme isteğimiz ya da yalnız kalabileceğimiz kendimize vakit ayırmak istediğimiz zaman dilimleri oluşturma çabamız bizi uykumuzdan fedakarlık etme düşüncesine itebilir. Bunun yanısıra pandemi ile birlikte yaşamlarımıza giren sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte yaşanan, gün içinde vücudumuzun hareketsiz kalmasından kaynaklı geceleri uykuya dalmakta zorluk çekmemiz, bu yüzden güne geç başlamak ve gece ile gündüzümüzün yer değiştirmesi, hiçbir şey yapmaya isteğimizin olmaması ve tüm gün kendimizi yorgun hissetmemiz yaşam kalitemizi oldukça etkileyen unsurlardan sadece birkaçı.

Aslında yaşamımızın birçok alanında etkili olan uyku bazen ertelediğimiz, yerine başka aktiviteler koyduğumuz bazen de gün içinde yaşadığımız olaylardan durumlardan ya da bulunduğumuz ortamdan etkilenen bu yüzden sürekli değişkenlik gösterebilen bir sistem. Ancak uyku düzenimizi sabit tutabilirsek, uyku verimimizi artırabilirsek yaşamımız üzerinde oluşabilecek olumlu etkiyi görebilmek mümkün. Çünkü uyku vücudun dinlenmesi, hücrelerin yenilenmesi, hafıza fonksiyonlarının düzenlenmesi, öğrenmenin sağlanması ve yeni bir güne hazırlanma dönemidir.

Eğer belirli bir uyku düzeniniz yoksa beslenmek, hareketli bir yaşam sürmek, stresinizi kontrol edebilmek gibi faydalardan tam anlamıyla yararlanamayabilirsiniz. Bu durumda iş gücünüzde azalma görülebileceği gibi hayatınızda da kısıtlanmalar yaşayabilirsiniz.

Düzenli uyku hafızanızı ve bağışıklığınızı güçlendirerek beyninizi dinlendirir. Vücudunuzun tekrar enerji depolamasını sağlar. 

İnsanlar birbirini izleyen iki farklı uyku aşaması yaşarlar. Bunlardan ilki hızlı göz hareketlerinin olduğu REM, diğeri ise hızlı göz hareketlerinin olmadığı non-REM dönemidir. Non-REM uykusu fiziksel, REM uykusu ruhsal dinlenmenin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Birey yeterli REM uykusu uyumazsa gün içinde gergin ve kaygılı olabilir.

Bu yüzden verimli bir uyku uyumak yaşamımızı düzene sokmak ve günümüzü daha yüksek enerji ile geçirebilmek için önemlidir. 

İşte uyku sağlığımızı etkileyen birkaç faktör;

📌 Korku,üzüntü, yas ya da sevinç gibi duygu değişimleri bireyin gevşemesini ve rahat uyuyabilmesini engeller. Stres uykusuzluğun en sık rastlanan sebebidir.

📌 Gün içinde gerçekleştirilen fiziksel egzersiz bireyin yorularak daha kolay uykuya dalmasını sağlar. 

📌 Bazı yiyecek ve içecekler uyku düzenini etkileyebilmektedir. Aşırı ve ağır yemek, yetersiz protein alımı uyku düzenini etkileyebilmektedir.

📌 Yapılan işler ve çalışma biçimi (vardiyalı çalışanlar) uyku kalitesini ve süresini etkileyebilir.

📌 Ortamın iyi havalandırılmış olması, dinlendirici bir uyku için şarttır.

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Şeyma Yılmaz

Psikolojik Dan. Şeyma Yılmaz
Müsait Değil

Bireysel Danışmanlık
  • $ 13.00

Psikolojik Dan. Şeyma Yılmaz
Meşgul

Bireysel Danışmanlık

  • $ 13.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Lisans eğitimimi Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamladım.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
CBT: Bilişsel davranışçı terapi Online Terapi Kariyer danışmanlığı Kaygı Motivasyon Özgüven Eksikliği Sınav kaygısı Sosyal fobi Stres ve kaygı bozuklukları