Yeme Bozukluğu Nedir?

  • 26 Aralık 2020
  • 0 Yorum

Yeme bozuklukları, sağlıksız yemek yeme alışkanlıklarının oluşmasına ve gelişmesine neden olan bir dizi psikolojik rahatsızlık durumudur. Yemek yeme bozuklukları, kilo ve vücut şekli takıntısı problemleriyle ortaya çıkar. İleri seviye yemek yeme bozuklukları, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Maalesef ki, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanması da ihtimaller dâhilindedir. Yemek yeme bozukluğu olan bireyler çeşitli semptomlara sahip olabilirler. Bununla birlikte, bu bireylerde çoğu gıda tıkanma hissi oluşturabilir. Kişi, yemeğin, hatta lokmanın ardında istifra edebilir ya da aşırı egzersiz yapabilir. Bunlar normal olmayan durumlardır ve hemen bir uzmana başvurulması, gerekli tedaviye başlanması gerekir. Yemek yeme bozuklukları, yaşamın herhangi bir evresindeki, her yaştan insanı etkileyebilir. Bununla birlikte, ergenlerde ve genç kadınlarda daha çok rastlanır. Özetle, yemek yeme bozuklukları, bir yiyeceğe ya da bireyin kendi vücut şekline saplantılı rahatsızlık duyması sonucu ortaya çıkan zihinsel bir sağlık durumudur.

Yeme Bozukluklarının Sebebi Nedir?

Yeme bozuklukları çeşitli faktörlerden meydana gelebilir. Bu faktörlerden birisi genetik faktörlerdir. Mesela, doğumdan sonra ayrılan ve farklı ailelere verilen ikiz kardeşlerden birinde yeme bozukluğu olduğunda diğerinde de yeme bozukluğu olabileceğine dair bazı kanıtlar sunulmuştur. Bu tür araştırmalar çoğu zaman, eğer ikiz kardeşlerden birinde yeme bozukluğu varsa diğer ikiz kardeşte de %50 ihtimalle bu rahatsızlığa yatkın olduğunu gösterir. Kişilik özellikleri ise bir başka etkileyici faktördür. Özellikle, mükemmeliyetçilik duygusu ağır basan kişilerde yemek yeme bozukluğu görülme olasılığı yüksektir. Diğer potansiyel faktörlerden birisi ise topluma sunulan algı ve insanlığa dayatılan popüler kültür anlayışıdır. Bütün mankenlerin zayıf olması, zayıflığın adeta kişisel tercihten çıkıp zorunluluk boyutunu alması, medyanın devamlı ideal vücut hakkında öneriler yapması kişiyi yeme bozukluğuna iten faktörler arasındadır. Belki de en önemli ve en zararlı faktördür. İnsanların tercihlerinden ya da elinde olmayan sebeplerden ötürü, vücut şeklinin sırf medyanın ya da popüler hayatın bireye dayattığı standartlar arasında olmayışı, kişiyi yeme bozukluğuna itebilir. Burada en önemli unsur ise, bireyin medyada kendisine dayatılan güzellik algısına başkaldırmasıdır. Herkesin zayıf olması ya da herkesin mükemmel bir fiziğe sahip olması yerine herkesin mutlu ve iyi bir birey olması hayatta en ama en önemlisidir. Yapılan araştırmalar, bazı yeme bozukluğu türlerinin, Batı’nın zayıflık algılarına maruz kalmamış kültürlerde olmadığını göstermektir. Yani, medya güzellik algısı ile topluma yararlı ve iyi bir insan olma algısı arasında ufak bir değişiklik yapsa pek çok problem ortadan kalkabilir. Bireyin üzerine düşen ise sağlığından önemli hiçbir güzellik olmadığını bilmesidir. Özetle, yemek yeme bozuklukları, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar genetik faktörler, beyin yapısının işleyişi yani nörotik faktörler, kişilik özellikleri ya da kültürel idealleri içeren faktörler olarak sıralanabilir.

Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak, bireyin hekimine ya da bir akıl sağlığı uzmanına danışması gerekir. Yeme bozukluğu tedavisinde uzmanlaşmış kişiler, mutlaka bireye yardım sağlayacaktır. Eğer bireyin sadece psikolojik terapiye ihtiyacı varsa psikolog gibi bir akıl sağlığı uzmanına danışabilir. Bununla birlikte, eğer ilaç tedavisi de uygulanacaksa bireyin psikiyatriste görünmesi de fayda sağlayabilir. Bu adımdan sonra, bir diyetisyene başvurup, beslenme ve yemek planlaması konusunda yardım alınabilir. Birey ile birlikte yaşayan kişiler de tedavisinde ona destek olup yemeklerini denetleyebilirler. Bir yeme bozukluğunun tedavisi uzun vadeli ve mücadeleli zor bir yol olabilir.