Uyku Hijyeni: Uykuyu düzenlemeniz için öneriler

UYKU HİJYENi

 

Uykuyu düzenlemeniz için birkaç ipucu

 

1-Gün içerisinde pijama ile gezilmemesi önerilir. Beynin pijama giymenin ve diş fırçalamanın uyumak için yapılmış davranışlar olduğuna alıştırılması gerekir. Bu, gece yatmadan önce rutine eklenmeli. Beyin; pijama giyildi, dişler fırçalandı demek ki uyku vakti komutunu almalı.

 

2-Yatağa giderken baş ucunda ışık, telefon ya da ilgilenebilecek bir şeylerin olmamasına dikkat edilmeli.

 

3-Uyku için herhangi bir bitki çayı işe yaramıyor maalesef. Yatmadan en az 2-3 saat önceden kafeinin kesilmesi önerilir. (kahve, yeşil çay, çikolata gibi)

 

4-Uyku geldiği anda  odaya gidip yattınız, döndünüz döndünüz uyuyamadınız. Kalkıp başka bir odaya gidebilirsiniz. Uykunuz tekrar geldiği zaman tekrar odaya gidip yatın. Örneğin; uyuyamıyorsunuz, neden uyuyamadığınıza dair düşünme ya da yazı yazma önerilir. (uyumadığımda ne oluyor, neden uyuyamadım, aklımdan neler geçiyor, çözemediğim şeyler neler, cevapları neler)

 

5-Yatma saati önemlidir fakat kalkma saati daha önemlidir. Vücudun buna alışması gerek.

 

6-Uyku hijyeni yatağa girdiğinde uyumakta zorluk çekenlerde etkilidir fakat uyuduktan sonraki süreci yönlendirmekte pek etkili olmayabilir. Uykusu hafif olanlarda(en ufak şeyde uyananlar) uyku hijyeni işe yarayabilir. Tabi melatonin hormonu da uyku düzenimiz için çok önemlidir. Güneş batmaya başladığı andan itibaren vücudumuz melatonin salgılamaya başlar(hatta melatonin hormonuna karanlıklar hormonu da denir). Melatonin hormonu  uyku kalitesini artırır, derin uyku uyunmasını sağlar.Eğer bu hormon salgılandığı zamanlar, uyku için verimli geçmiyorsa belki takviye alınabilir.

Yazar Hakkında

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Müsait Değil

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu
  • $ 16.00

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Meşgul

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu

  • $ 16.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
2011 yılı psikoloji mezunu olup, şu anda klinik psikoloji yüksek lisansımın tez aşamasındayım. 10 sene boyunca yetişkin, ergen ve çocuklarla çalıştım. Bilişsel Davranışçı ekolündeyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Bağımlı kişilik bozukluğu CBT: Bilişsel davranışçı terapi Depresyon Duygudurum (duygusal) bozuklukları Ergen ebeveyn iletişimi Fobiler İlişki ve duygusal sorunlar Kişilik bozuklukları Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) Stres ve kaygı bozuklukları