Sınav Kaygısıyla Nasıl Baş Edebilirim?

Sınav kaygısı, bir tür performans kaygısıdır. Çok az veya çok fazla kaygı başarıyı olumsuz etkiler bu sebeple ortalama bir kaygı düzeyi normal kabul edilir. Yüksek beklentiler nedeniyle baskı hissettiğizde veya riskler yüksek olduğunda ortaya çıkabilir. Kişi bazen o kadar endişeli hale gelebilir ki yeteneklerini başarıya dönüştüremeyebilir.

Sınav kaygısı yaşayan birey çeşitli fiziksel, bilişsel ve duygusal belirtiler gösterebilir. Sırasıyla örnek vermemiz gerekirse; terleme ve bulantı; konsantrasyon eksikliği; huzursuzluk, özgüven kaybı ve umutsuzluk yaşayabilir.

Neyse ki, sınav kaygısını ele alma ve aşma konusunda öğrencilerimizi destekleyecek araçlarımız var. Sınav kaygısının nedenlerine bağlı olarak her kişinin ihtiyaçları farklı olacaktır ancak ben kullanabileceğimiz bazı fiziksel, bilişsel-davranışçı ve duygusal teknikleri sizinle paylaşacağım.

Fiziksel teknikler;

Özellikle sınavdan önce dinlendirici bir uyku uyumak,

Kafein alımını azaltmak,

Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak,

Açık havada zaman geçirmek,

Çalışırken ufak aralıklar vermek ancak bu araları sosyal medya kullanarak geçirmemek,

Kas rahatlatma egzersizleri yapmak,

 

Bilişsel ve duygusal teknikler;

Bir uzman yardımıyla bilişsel çarpıtmalarla çalışmak,

Kendinize güçlü yanlarınızı hatırlatmak,

Zevk aldığınız hobilelere zaman ayırmak,

Sosyal ilişkileri sürdürmek, sosyal destek alabileceğiniz kişilerle yaşadıklarınızı paylaşmak,

Sınav hazırlığı sürecinde bilgi eksikliğinden kaynaklı olabilecek kaygıyı oluşmadan engellemek için bir uzmandan birebir yardım almak gibi yöntemlere başvurabilirsiniz.

 

Sınav kaygısı yaşayan bireylerle özel görüşmeler gerçekleştirerek uyguladığımız bilişsel tekniklerle yardımcı olabiliriz. Ayrıca tercihen okulunuzdaki okul psikolojik danışmanıyla yaşadıklarınızı paylaşabilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Abdullah Aktaş

Psikolojik Dan. Abdullah Aktaş
Müsait Değil

Bilişsel Davranışçı Terapi
  • $ 15.00

Psikolojik Dan. Abdullah Aktaş
Meşgul

Bilişsel Davranışçı Terapi

  • $ 15.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Merhaba! Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde eğitimimi tamamladım. İbn Haldun Üniversitesi'nde yüksek lisansıma devam etmekteyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Aldatma ve aldatılma Anoreksi Ayrılık anksiyetesi bozukluğu CBT: Bilişsel davranışçı terapi Cinsel kimlik ve yönelimler Çözüm odaklı terapi Kaygı Uyum bozuklukları Yeme bozuklukları