Şema Terapi Temelinde İçimizdeki Çocuğa Merhaba!

Çocukluk döneminde yaşadığımız tüm yaşantılar, tüm duygular, tüm düşünceler yetişkin olan 'biz'i, kişiliğimizi derinden etkileyen etkenlerdir. Siz ne düşünüyorsunuz? Çocukluğunuz şuanki sizi nasıl etkilemiş olabilir? Şema terapi modeli tam olarak bu durumu temel almış. Şemalar bebeklikten başlayarak gelişir ve yaşam boyu sürerler. 

Şemalar doğuştan değildir, sonradan öğrenilerek edinilirler. Yaşamın erken dönemlerinden beri kullanıldıkları için de vazgeçilmesi, değişmesi kişi için zordur. Bu yüzden kişi yetişkin dönemde bulunduğu ortamda uyum sağlarken zorlanır. Şuanki inanışlarımızın temelinde içimizdeki çocuğun inanışları yatar.

Hadi içimizdeki 4 çocuğa dönelim.

Okurken kendinize ''Peki benim içimdeki çocuk nasıl? İncinmiş mi? Kızgın mı? Dürtüsel mi? Mutlu mu? Karşılanmamış bir ihtiyacı var mı? Hangi ihtiyacı karşılanmamış?'' sorularını sormayı unutmayalım.

 

İçimizdeki 4 Çocuk

 

İncinmiş Çocuk

Çocukken karşılanamayan ihtiyaçlar (sevgi, bakım, ilgi, güven duygusu gibi) bize kendimizi incinmiş hissettirir. Üzüntü, kaygı, yalnızlık bizimle büyür. Bu, şu anki hayatımızdaki ilişkilerimizi etkiler. İkili ilişkilerde güvenme sorunu, bağlanma problemi olarak karşımıza çıkabilir.

Kızgın Çocuk

Bir diğer durum da, fikirlerimiz, hislerimiz, varlığımız onaylanmadığında, hür hissetmediğimizde yaşanır. Bu yaşandığında kendimizi öfkeli hissederiz. İçimizdeki kızgın çocuk bunu dışarıya aktarır. 

Dürtüsel Çocuk

Eğer anne babalarımız veya bizi yetiştiren diğer yetişkinler bize sınırlarımızı ve kuralları yeterli bir şekilde aktarmamışsa dürtüsel çocuk ortaya çıkar. İstediğimiz her şeyin hemen olmasını isteriz. Başkalarının durumlarına, isteklerine saygı duymak bize öğretilmemiştr. Kişisel alana saygı göstermemek, sınırlarımızı ve çevremizdekilerin sınırlarını aşmak gibi konularda sorunlar yaşayabiliriz.

Mutlu Çocuk

Her zaman her şey kötü gitmez. Anne babalarımız veya bizi yetiştiren kişiler gerekli ihtiyaçlarımızı karşıladığında, bize sevgisini ve ilgisini gösterdiğinde, mutlu ve tatmin oluruz. İçimizdeki mutlu çocuk, büyüyünce de mutluluğunu sürdürür. Mutlu çocuk büyüyünce karşılaştığı problemleri çözme becerisi gösterir, zorluklarla başa çıkmaya çalışır.

***

Okurken bu 4 çocuktan en çok hangisine yakın hissettiniz? O çocuğun nelere ihtiyacı var? Şuanki yaşınızdaki kişi o çocuk için neler yapabilir? Kendi içimizdeki çocukla anlaşmak mümkün mü?

Şemalarımızı olumluya çevirmek mümkün.

Her şey farkında olmakla başlıyor.

Hepimize bol farkındalıklı ve sağlıklı günler diliyorum.

Son olarak bu konuyla ilgili okunabilecek kitaplar;

1‐Hayatı Yeniden Keşfedin

2‐Mod Terapisi

3‐İyi Hissetmek

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Buse Hasgül

Psikolojik Dan. Buse Hasgül
Müsait Değil

Çocuk, Ergen, Aile ve Çift, Bireysel Danışmanlık
  • $ 12.00

Psikolojik Dan. Buse Hasgül
Meşgul

Çocuk, Ergen, Aile ve Çift, Bireysel Danışmanlık

  • $ 12.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Merhaba, Akdeniz Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden onur derecesiyle mezun oldum. Alanda gerekli terapi eğitimlerimi aldım ve almaya devam etmekteyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Aile Terapisi Akran zorbalığı Çift terapisi Çözüm odaklı terapi Ergen Ergen danışmanlığı Ergen ebeveyn iletişimi İlişki ve duygusal sorunlar Oyun terapisi Sınav kaygısı