Online Terapi Nedir?

  • 26 Aralık 2020
  • 0 Yorum

İnsan zihni, belki de evrendeki en karmaşık şeylerden birisidir. İnsanlar her gün, durmadan bir şeyler düşünürler. Bireyler bu eğilimle birlikte ister istemez kendi kişisel sorunları üzerine de sık sık düşünür. Bu tür durumlar için, kişi nasıl beden ve ruh sağlığına önem veriyorsa zihin sağlığına da bir o kadar önem vermesi gerekir. Giderek artan terapi ihtiyaçları ve günümüz teknolojisi birleşerek çevrimiçi terapi seanslarını ortaya çıkarmıştır. Özellikle vakit sıkıntısı çekenler için sıkça başvurulan tedavi yöntemleri arasına girmeyi başarmıştır. Çevrimiçi terapi seansının, yüz yüze seanslara nazaran pek çok artısı mevcuttur. Özellikle bireyin güvenli bir online iletişim adresi olduğu sürece, terapistleriyle dünyanın neredeyse her bir köşesinden, istediği vakitte iletişime geçebilmesi imkanı, online terapinin en büyük artılarından birisidir. Çevrimiçi terapiler, çoğu zaman güvenli bir online konferans platformu seçilerek yapılır. Bunun yanı sıra, bazı terapistler telefonla hizmet sunabileceği gibi, metin terapisi yöntemine de başvuranlar mevcuttur. Çevrimiçi terapi için, online terapi ya da uzaktan danışmanlık tedavisi isimleri de kullanılabilir. Yalnız bireyin burada en çok dikkat etmesi gereken husus güvenilir bir adreste olduğundan emin olmasıdır. Kişinin internet ortamında karşılaşabileceği çok sayıda dolandırıcı mevcuttur. Bu sebepten ötürü, birey online terapi uzmanı seçmeden önce güvenilirliği konusunda gerekli araştırmaları yapmış olması gerekir. Aksi takdirde kimlik bilgilerinin çalınması gibi hukuki anlamda çok büyük sıkıntılar yaşanabilir. Birlikte çalışılacak uzmanın, mutlaka lisanslı bir uzman olması gerekir. Uzmanın, danışanının bilgilerini asla başka şahıslarla paylaşmayacağını belirten gizlilik ilkelerinin bulunması gerekir. Online terapi uzmanının teknolojiye hakim olması ve müşterilerine her türlü dijital desteği sağlayabilmesi gerekir. Bunlara ilaveten güvenilir bir uzman bulunduktan sonra tedaviye başlanır ve iyi sonuçlar elde edilebilir.

 

Online Terapiyi Kimler Tercih Etmelidir?

Özellikle yerleşim yerine uzak olan ve ulaşım konusunda yetersizliği olan, bir bakıma erişilmesi çok güç olan, ya da terapi merkezine gitmekten çekinen bireyler de sık sık bu yöntemi tercih ederler. Aynı zamanda bedensel engeli  nedeniyle ya da herhangi bir sebepten evden çıkamayan bireyler için çok uygundur. İş yoğunluğu fazla olan veya bakmakla yükümlü olduğu kişileri emanet edecek kimsesi olmayanlar da online terapiyi öncelikli olarak tercih edenler arasındadır. Neredeyse okulumuz, arkadaşlarımızla buluştuğumuz kafeler, dinlediğimiz müzikler bile çevrimiçi olmuşken online terapiler de bu dijital sektörde dünyaya ayak uydurmayı başarmıştır. Kaygı, depresyon, ilişki sorunları, stres, takıntılar, ebeveynlik sorunları, yemek yeme sorunları gibi konular çevrimiçi terapide ele alınan başlıca konular arasındadır. Yapılan çalışmalar, yüz yüze terapi kadar etkili sonuçlar elde edildiğini göstermiştir. Çevrimiçi terapi, genellikle yüz yüze terapiye göre göre fiyatını daha cazip ve ekonomik bulan, daha kolay erişilebilir bir alternatif olarak gören bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte, şiddetli depresyon, madde bağımlılığı, şizofreni gibi psikiyatrik ve daha ciddi rahatsızlıklar, online terapinin sağlayacağı faydalardan çok daha fazlasını gerektirir. Bireyin durumunun online terapiye uygun olup olmadığını yine de bir doktor ile görüşmesi en uygun yöntemdir. Eğer online terapiye uygun olduğu düşünülüyorsa, araştırmalar yaparak birey kendine uygun terapisti seçer ve tedavi başlar.

 

Online Terapi̇ Nasil Çalışır?

Bireyler, internet üzerinden uzmanlarıyla iletişime geçerek, gerekli görülmesi durumunda ev ödevleri ya da çevrimiçi çalışmalar yaparak bununla birlikte sohbet gruplarına katılarak online terapilerine katılırlar. Ya da bu yukarıda belirtilen tüm yöntemelerin kombinasyonuyla olan bir tedavi yöntemiyle de tedavi edilebilirler. Online terapide, terapistle etkileşime geçmek, yüz yüze terapiye göre çok daha kolaydır. E-mail yoluyla, video konferanslarla, telefon aramalarıyla ya da mobil uygulamalar yoluyla bireyin terapistine her an ulaşabilir olması online terapiyi, yüz yüze terapinin önüne geçirmektedir.