Online Psikolojik Danışmanlık

  • 10 Mayıs 2021
  • 0 Yorum

Psikoloji akademik anlamda ruh bilimi anlamına gelmektedir. İnsan ruhunun derinliklerine inerek gerçekleştirilen veya hissedilen şeylerin temelinde yatan gerçekler sorgulanmaktadır. Gün içerisinde gerçekleştirilen tüm aktivitelerde geçmiş, şimdi ve gelecek arasında bir bağ kurulmaktadır. Böylece hareketlerimiz, düşüncelerimiz sürekli olarak farklılık gösterebilmektedir.

          İnsanlar kendi iç seslerini dinlediğinde zaman zaman bir desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu destek sayesinde hislerinden emin olmayı ya da yaşadıkları zorlu süreci sona erdirmeyi hedeflerler. İşte tam olarak bu noktada psikolojik danışmanlık kavramı ortaya çıkıyor. Gerçekleştirilen davranışların sebeplerini incelemek, bilinçaltındaki yaşanılanlara ulaşmak gibi farklı amaçlar hedeflenerek hem kişi ile ilgili bilgiler toplanır hem de kişinin kendisinin farkında olması sağlanır.

         Psikolojik danışmanlık kavramı uzunca bir süredir bilinmekte ve sayısız insanın sorunlarına çözümler üretmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte psikolojik danışmanlık kavramı farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. Online psikolojik danışmanlık hizmeti günümüzde sıklıkla duyulan kavramlar arasında yer almaktadır.

Online Terapi ile Yüzyüze Terapi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Psikolojik danışmanlık profesyonel psikologlar tarafından sürdürülmesi gereken bir süreci ifade etmektedir. Psikologların internet aracılığıyla sağladığı online terapi hizmetlerinin tamamına online psikolojik danışmanlık adı verilmektedir.

            Online terapinin yüz yüze terapiden tek farkı psikolog ile danışanın fiziksel olarak aynı ortamda bulunmamasıdır. Psikolog ile danışan aynı anda karşılıklı olarak online yani çevrimiçi olarak bir arada bulunmaktadır. Yüz yüze danışmada olduğu gibi karşılıklı olarak sohbet edilebilir, dinlemeler yapılabilir veya sorular iletilebilir. Online psikolog süreci profesyonel olarak yürüterek danışanını analiz etmeye devam eder.

            Online psikolog hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte toplumumuzda danışan sayısında ciddi bir artış meydana geldiği düşünülmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi kişilerin psikolog ile görüşmeye sıcak bakılmaması, görüşmenin ertelemesi iken online psikolog hizmeti ile bu görüşme danışan tarafından belirlenen zaman aralığında yapılarak kişinin görüşmeye katılmada istekli olması sağlanmaktadır.

            Online psikolog görüşmesinde danışan kendisi için en uygun psikoloğu belirler. Bu sayede danışan psikolog seçme özgürlüğüne sahip olmaktadır. Ardından randevu tarihi ve saati yine danışan tarafından belirlenmektedir. Böylece kendisi için en uygun zaman dilimini belirleyen danışan online terapiye katılmakta gönüllü ve ısrarcı olmaktadır.

 

Online Psikolojik Danışmanlığın Avantajları

Online psikolojik danışmanlık hizmetinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazılarını inceleyerek ilerleyelim;

1- Psikolog Seçme Özgürlüğü

Kişiler kendilerine yakın gördükleri ve yaşantılarını paylaşırken çekinmeyecekleri bir psikolog ile online terapi yapmak isteyecektir. Burada pek çok psikolog arasından kendilerine en yakın hissettiği psikologdan randevu oluşturabilirler

2- Randevu Zamanı Belirleme

Online terapinin bir diğer avantajı ise danışanın uygun olduğu zaman aralığına göre randevu ayarlanabilmesidir. Kişi kendine uygun bir gün ve saat belirleyerek randevu oluşturur. Bu sayede randevuya katılamama ya da geç kalma gibi durumlar ortadan kalkar. Kişi çalışıyorsa işinden izin almasına gerek kalmaz.

3- Online Terapi Rahatlığı

Kişiler yaşantılarından bahsederken çekinebilirler. Bu durum yüz yüze danışma esnasında daha fazla hissedilebilirken online terapi anında kendilerini daha rahat ifade edebilirler. Online psikologdan herhangi bir şey gizlemeyerek yaşantıların aktarılması mümkün olmaktadır.

4- Pandemi Sürecinde Online Terapi

Pandemi sürecinde sosyal mesafe ve kalabalıktan uzak durma gibi durumlar kişilerin psikolojik danışma hizmeti alma konusundaki taleplerini ertelemelerine neden olabilmektedir. Online psikolog hizmetinde ise kişiler evden çıkmadan online terapi alabilmektedir. Böylece sorunların ertelenmesine gerek kalmadan kısa sürede çözüme kavuşturulması mümkün olmaktadır.

5- Yüksek Gizlilik

Psikologların gereken durumlar dışında danışan bilgilerini ve görüşme içerikleri paylaşmaları yasaktır. Üçüncü kişilerin görüşme içeriklerine ulaşması bu nedenle mümkün değildir. Danışan ve online psikolog arasında gerçekleşen terapilerde yüksek gizlilik ilkesi uygulanmaktadır.

6- Anında Seans Özgürlüğü

Online terapi hizmetinin en büyük avantajlarından birisi de anlık olarak görüşme fırsatı olmasıdır. Online psikoloğunuzun randevu takviminin uygun olması durumda birkaç saat içerisinde görüşme ayarlamanız mümkündür. Böylece sorunlarınızın arttığı bir süreçte daha fazla beklemeden, sorunlarınızla daha fazla baş başa kalmadan danışma hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca online psikoloğunuzun randevu takviminin uygun olmaması durumunda ise diğer psikologlardan destek alarak paylaşımda bulunabilirsiniz.

7- Bütçe Dostu

Online terapi hizmetinde ödeyeceğiniz ücretin miktarı sistem tarafından sizlere sunulur. Bu ücret dışında herhangi bir ek danışma veya hizmet ücreti ödemenize gerek kalmaz. Ayrıca online terapi için yol masrafı gibi ekstra giderlerle de uğraşmanıza gerek kalmaz. Üstelik online psikolog için ödeyeceğiniz seans ücreti de oldukça uygundur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

1-Online psikolojik danışmanlıkta gizliliğim güvende mi?

Yapacağınız görüşmeler uçtan uca şifreli görüntülü görüşme altyapısı ile korunmaktadır. Bunun yanında gerçek isminizi vermeden randevu alabilir ve görüşmeye katılabilirsiniz.

2- Görüşme sırasında bağlantım kesilirse ne olur? 

Görüşme sırasında bağlantınız kesilirse tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz, eğer tekrar bağlanmanız mümkün olmazsa kalan süre sizin ve danışmanınızın müsait olduğu bir zamanda telafi edilir.

3- Ödemelerimi nasıl yapacağım? 

Ödemeleriniz banka veya kredi kartınızla (isterseniz taksitli olarak) randevunuzu alırken SSL sertifikalı güvenli ödeme altyapımız ile yapabilirsiniz.

4- Görüşmeye psikoloğum gelmezse ne olur? 

Ödemeniz size hemen iade edilir.

5- Akıllı telefon, tablet veya bilgisayardan görüşebilir miyim?

Evet Neopsikolog tüm cihazlardan görüşme yapmaya uygundur. Görüşme saatinde üyelik girişi yapın ve görüşme odanıza gidin, tek yapmanız gereken bu.