Öfke Nedir?

  • 26 Aralık 2020
  • 0 Yorum

Öfke, çevresel tehditlere karşı bireyin vücudundan gelen doğal ve içgüdüsel bir yanıttır. Hayatta kalmak için biraz öfke gereklidir. Öfke kontrolünde sorun yaşayan kişiler genellikle çok büyük sıkıntılar yaşar. Pişman olacağı sözler söylemesi ya da geri alamayacağı hatalar yapması bu sıkıntıların yalnızca birkaç örneğidir.

Öfke Probleminin Belirtileri Nelerdir?

Öfke kontrolünde ilk adım, kızgın olduğunuzda nasıl davranacağınızı öğrenmektir. Bazı öfkeli insanlar duygularını siyah veya beyaz çizgide olarak tanımlarlar. Yani ya öfkelidirler ya da sakindirler. Gerçekte ise öfke siyah veya beyaz değildir. Öfke gridir. Yani öfke, beyaz ve siyah renkler arasında oluşan tonlamalardır. Aşırı öfke eğilimi olan insanlar ise bu durumu kabullenmemekte ısrar edebilir. Öfkenin fiziksel ve duygusal olmak üzere belli başlı belirtileri vardır.

Fiziksel Belirtiler Nelerdir?

Bireyin çenesini ve dişlerini sıkması

Baş ağrısı

Karın ağrısı

Artan kalp atış hızı

Özellikle avuç içleri dahil olmak üzere aşırı terleme

Boyunda ve yüzde sıcaklık artışı

Titreme

Baş dönmesi

Fiziksel belirtilerden en çok rastlananları arasındadır.

Duygusal Belirtiler Nelerdir?

Bireyin, öfkelendiği durumdan uzaklaşmak istemesi

Rahatsızlık hissetmesi

Aşırı üzgün ya da depresyonda hissetmesi

Suçluluk hissi

Aşırı endişe hâli

Fiziksel olarak bir şeylere vurma isteği

Bu belirtiler de duygusal belirtilerin en çok rastlananları arasındadır. Bu belirtilerin yanı sıra, bireyin kafasını ovalaması, yumruğunu diğer eline vurması, alaycı olması, mizah anlayışını kaybetmesi, küfürlü veya aşırı hırpalayıcı biçimde hakaret etmesi, içki, sigara, alkol ve türevlerine ihtiyaç hissetmesi, sesini yükseltmesi, bağırması ve hatta çığlık atması ardından ağlamaya başlaması da başlıca öfke problemlerinin belirtileri arasındadır.

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır Belirtileri Nelerdir?

Bireyin öfkesi eğer davranışlarını, günlük hayatını, yaşamını, ilişkilerini olumsuz yönden etkiliyorsa bu durum için bir destek sağlaması şarttır. Bu tür durumlarda psikologlara veya akıl sağlığı uzmanlarına başvurmak en etkili yöntemdir. Akıl sağlığı uzmanları, bireyin öfke kontrolünde zorlanmasına neyin neden olduğunu, ne tür bir tedavi gerektirdiğini, bireyin öfke duygusu altında yatan daha büyük bir rahatsızlığının olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. İyileşmenin ilk adımı, bireyin öfke yönetimi konusunda zorlandığını gerçeğini anlaması ve bunu kabullenmesidir. Bu kabullenmenin ardından bireyin olumsuz davranışlarında tetikleyicisinin ne olduğunu bulması gerekir. Bireyin, hangi reaksiyonunu neyin tetiklediğini deneme yanılma yöntemi ile bulması; kendisine ve çevresine karşı devamlı dürüst olması gerekir. En olumlu etkenlerden biri de kişinin çevresini olumlu insanlarla kuşatmasıdır. Olumsuz insanları ve olumsuzluk oluşturacak etkileri kendinden ve çevresinden uzak tutması gerekir.

Birey sinirleneceği bir durumla karşılaştığında, bu duruma yanıt vermeden önce içinden 10’a kadar sayarak beklemesi, durumun neticesini olumlu yönde etkileyebilir. Öfke durumunda yapması gereken çözümleri belirlemek için bir arkadaşıyla veya sevdiği bir insanla çalışması kişiye yardımcı olacaktır. Kişinin kendini neyin sinirlendirdiğine odaklanması yerine bu durumu rasyonel olarak nasıl çözeceğine odaklanması gerekir.         

Buna ilaveten bol bol egzersiz yapmak, tempolu yürümek veya koşmak stresi azaltan önemli etmenlerdir. Bir başka yöntem ise nefes egzersizleri yapmak, derin nefes alıp vermek, meditasyon ve yoga gibi rahatlama teknikleri uygulamak da stresi azaltma üzerinde etkilidir. Bu aktiviteler, eylemleriniz ve tepkileriniz hakkında açık ve net bir biçimde düşünmenize yardım eder. Eğer bireyin öfkesi dayanılamayacak güçte fazla olursa profesyonel yardım alması şarttır. Bütün uzmanlar, bireyin bu konuyla başa çıkması için gereken tüm yöntemleri bilir ve öfke ile başa çıkma stratejileri ile kişiye yardımcı olabilir.