Öfke Bir Buz Dağı Mıdır?

Öfke tüm duygular arasında en hor görülen, sevilmeyen ve gereksiz görülen duygu diyebiliriz. Tüm duyguların olduğu gibi öfke de işlevsel ve oldukça normal. Bir çoğumuzun öfkeyle arasının iyi olmamasının sebeplerinden biri öfke sonrası ortaya çıkabilen saldırganlık ve bir diğer sebep ise öfkeyi yeterince tanımıyor oluşumuz.

Öfkeyi anlamaya çalışmadan bastırmak ve yok etmeye çalışmak bir çoğumuzun yaptığı şey. Öfkelendiğimizde ya da karşımızdaki birey öfkelendiğinde nedenini anlamaya çalışmıyoruz, o kişiyi yada kendimizi suçluyoruz. Bu şekilde davranmak öfkenin saldırganlığa dönüşmesine ve bir çok psikolojik probleme güzel bir zemin oluşturuyor.

Her duygu bir takım sebepler sonucu gün yüzüne çıkar. Çoğu zaman bu sebepleri tahmin etmekte zorlanmayız." Baksana ne kadar da mutlu, dün akşam evlilik teklifi aldı", "Üzgünüm çünkü olmak istediğim yerde değilim" gibi...

Fakat öfke duygusu söz konusu olduğunda işler biraz değişiyor. Öfkenin altında yatan sebepler görünen sebeplerden daha farklı olabiliyor. Şöyle bir örnek verebiliriz, sırada bekleyen bir kişi, bir başkasının onun önüne geçmesiyle birlikte oldukça öfkelenebilir, öfkenin nedeni olarak gördüğümüz birinin o kişinin önüne geçmesi fakat bu görünen kısım. Görünmeyen kısımda ise sebep olarak haksızlığa uğramış hissetme ve belki daha da derinlerde değersizlik duygusu. Bu yapı sebebiyle ökeyi bir buzdağı olarak düşünebiliriz. Etrafımızda görüğümüz sürekli bağıran çağıran kişilerin aslında derinlerde "bağırmazsam beni güçsüz sanarlar, güçsüz sanarlarsa beni incitirler, aslında ben güçsüz ve değersizim" düşüncelerine sahip olabileceklerini söyleyebiliriz. Dışarıdan bakıldığında korkunç gözüken o öfkeli insan aslında son derece kırılgan ve çaresiz. 

Öfkenin altında yatan nedenler utanç, suçluluk, engellenmişlik, kıskançlık, nefret, korku, reddedilmişlik, anlaşılmamışlık... gibi olabilir ve bunları ilk etapta görmemiz zordur.

Kendi öfkemizi kontrol edebilmek ve karşımızdaki bireyin öfkesini anlayabilmek için "öfkeye sebep olan his ne, öfke ne anlatmaya çalışıyor" sorusunu sorabilmek gerekir. Öfkenin altında yatan asıl duyguyu farketmek öfkeyi daha iyi tanımamıza ve kontrol edilebilirliğinin artmasına yardımcı olacaktır.

 

Yazar Hakkında

Psikolog Beyza Akgül

Psikolog Beyza Akgül
Müsait Değil

Yetişkin, Cocuk, Ergen Psikoloğu
  • $ 12.00

Psikolog Beyza Akgül
Meşgul

Yetişkin, Cocuk, Ergen Psikoloğu

  • $ 12.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Merhaba, ben Psikolog Beyza Akgül. Adnan Menderes Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum. Yetişkinlerle, ergenlerle ve çocuklarla çalışmalarımı sürdürüyorum.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Anksiyete Çocuklarda davranış bozuklukları Depresyon Duygudurum (duygusal) bozuklukları Ergen ebeveyn iletişimi İlişki ve duygusal sorunlar Öfke Özgüven Eksikliği Sınav kaygısı Yetişkin Psikolojisi