Madde Bağımlılığı

” Bağımlılık ” kelimesi Latince “adamak; kendini başkasına adamak ” anlamlarına gelen “addicere ” kelimesinden gelmektedir. Geçmişten bugüne pek çok bağımlılık tanımı yapılmıştır. Bu tanımların her birinin ortak sonucu ise bağımlılığın bir problem olduğudur. Peki bağımlı kişi kimdir?

Kısaca başka bir nesneye, kişiye veya herhangi bir şeye bağlı olan ve onsuz yaşayamayacağını düşünen kişidir. Pek çok bağımlılık türü olmakla birlikte bu yazımda daha çok madde bağımlılığı üzerinde duracağım.

Öncelikle madde kullanan herkesin "bağımlı" olma riski vardır. Kişinin alışılmış olan maddeye karşı zamanla engellenmesi imkansız hale gelen psikolojik ve fizyolojik bir ihtiyaç duyması, alınan miktarın ve alınma sıklığının giderek artması, alınmadığı zaman yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması ve bu madde alınmadan günlük hayatın sürdürülmesinin imkansız hale gelmesi bize madde bağımlısı bireyi tanımlar. Bağımlılık süreklilik gösteren bir durumdur. Kişiyi uğradığı tüm kayıplara rağmen madde aramaya zorlar. Başlangıçta maddenin kullanıldığı ortamda yalnızca denemek için kullandığını düşünen ya da bu kullanımın kendi kontrolü altında olduğunu düşünen birey zamanla o ortamın içinde daha sık bulunmaya başlar. Her o ortamın içinde bulunduğu zaman ise maddeyi kullanır ve farkında olmadan maddeye karşı bağımlılık geliştirir. Maddeye karşı geliştirdiği bu bağımlılık sonucunda, ona ulaşamadığı her anda yüksek seviyede bir kaygı durumu oluşur ve ona ulaşabilmek adına pek çok yolu denemeye başlar. Bu da maddi ve manevi kayıplara sebep olur.Bağımlılığın nasıl gelişeceği elbette öngörülemez ancak  unutulmamalıdır ki maddelerin hiçbir güvenli kullanım şekli yoktur ve vücuda bir kez girdikten sonra vücut tarafından artık tanınmış ve kaydedilmiştir.

 

       

Bağımlılığın altında yatan sebeplerle ilgili net bir şey söylenmemekle beraber çevresel faktörlerin en önemli etkenlerden biri olduğu bilinmektedir. Bu anlamda içinde yaşanılan çevrenin bireyin kendi yaşam tarzını belirlediğini söylemek çok yanlış olmaz. Bu nedenle madde bağımlılığı tedavisinde bağımlı kişinin o çevreden tamamen uzaklaşması ve bağının kalmaması çok önemli bir faktördür.Çünkü tekrar ulaşabilir bir durumda olması bağımlılığın tekrar etme ihtimalini yükseltecektir. Tedavi kısmı oldukça zorlu bir süreçtir.Çünkü kişi adeta zincir ile bağlanmış olan bir şeyden tamamen kurtulmaya çalışmaktadır. Bu süreçte kişi ile güven verici bir şekilde konuşmak çok önemlidir.Kişi kendini zaten suçlamakta ve pişmanlık duymaktadır. Bu  süreçte önyargılı konuşmak, etiketlemek onu uzaklaştıracaktır. Destekleyerek ve yalnız olmadığını hissettirmek kişiyi de motive edecektir. Kişinin tek başına bunu bırakması çok mümkün değildir, bu nedenle kesinlikle bir uzman ile birlikte hareket edilmelidir.

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Ebru Görgülü

Psikolojik Dan. Ebru Görgülü
Müsait Değil

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisti
  • $ 15.00

Psikolojik Dan. Ebru Görgülü
Meşgul

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisti

  • $ 15.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunuyum. Hem lisans hem de lisans sonrası kendimi geliştirmek için eğitimler aldım almaya da devam ediyorum.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
CBT: Bilişsel davranışçı terapi Çocuklarda davranış bozuklukları Çocuklarda depresyon Ergen danışmanlığı Yas Danışmanlığı