Koronavirüsle Mücadelede Sağlık Çalışanlarına Öneriler

  • 23 Şubat 2021
  • 0 Yorum

Kendinizi Dizginleyin

Evet, bu uzun bir maraton ve bitiş çizgisi de hemen görünmeyebilir. Bu nedenle her ne kadar çok hastaya yardım etmek istiyor olsanız da kendinizi çok fazla yorup ağır sorumluluklar almamalısınız. Eğer hızınızı düzenlemezseniz mental ve fiziksel açıdan tükenebilir ve ilerleyen zamanlarda hastalarınıza pek bir faydanız dokunmayabilir. Bu nedenle olaylara gerçekçi yaklaşmalı ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Yeterince dinlendiğinizden ve düzenli bir şekilde besin aldığınızdan emin olmayı da unutmamalısınız.

Öfkenizi İçselleştirmeyin

Ağır pandemi şartları altında çalışmak birçok duruma öfkelenmenize neden olabilir. Siz elinizden geleni yapmaya çalışırken çevrenizde evde kal çağrılarına uymayan, maske takmayan, koronavirüse inanmayan kitleler olabilir. Kendinizi boşa çabalıyor gibi görerek yoğun öfke hissedebilirsiniz. Bu gayet normal bir durum olarak kabul edilir, kim sizin yerinizde olsaydı böyle hissederdi. Fakat unutulmaması gereken şey öfkenizi kendinize yöneltmemeniz ya da başkalarından çıkarmamanızdır. Öfkenin doğurduğu enerji sağlıklı bir biçimde aktarılmazsa birçok ruhsal bozukluğa davetiye çıkarabilir. Bu nedenle öfkenizi, kızgın olduğunuz durumları yakınlarınızla, ailenizle paylaşmaktan çekinmemeniz, güvenli bir ortamda dertlerinizi paylaşmanız oldukça faydalı olacaktır.

Başkalarının da Size Yardım Etmesine İzin Verin

Sizin gibi kahramanların da yapabileceklerinin bir sınırının olduğunun farkında olun ve yakınlarınızın sizler için alışveriş yapmasına, yemek pişirmesine izin verin. Böylece uyku, yemek yeme, dinlenme gibi önemli ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. 

Bilişsel Tekniklerden Faydalanın

Otomatik düşüncelerimiz olumlu, olumsuz, işlevsel ya da işlevsiz olabilir. Kaygılı ve stresli anlarımızda negatif ve gerçeklikten uzak otomatik düşüncelerin zihnimizde yer alması gayet olasıdır. Önemli olan bunların farkına varmak ve gerçekçi olanlar ile değiştirmektir. Bunu başarabilmek için çevrenizden yardım isteyebilir ve belli başlı teknikleri kullanabilirsiniz.

Ruhsal Durumunuzu Gözlemleyin

Hastalarınızla ilgilenirken kendinize de dikkat etmeniz ve gereken bakımı göstermeniz önemlidir. Süreç içerisinde kendi mental sağlığınızı değerlendirmeniz TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) gibi problemlerin erken teşhisini kolaylaştırır ve profesyonel yardım almanızı sağlar.

 

Psk. Maide Tezcan