İşiniz Tüm Hayatınız mı?

Yaşadığımız koşulların getirisi olarak iş hayatı ve özel hayat çizgisi gittkçe silikleşti. Artık iş dışında bir hayat olduğunu unutur hale geldik. Başarı için iş hayatına çok daha önem verilmesi gerektiğini kanıksadık.

Bu duruma ekstra olarak pandemi sebebi ile evden çalışma düzeninde hayatımıza girmesi ile işler iyice karışık bir hal aldı. Mesai saatlerinin belli olmadığı, her an iş başında olmanız gereken bu yeni düzende kendinize ayırmanız gereken vakit oldukça daraldı. İlk etapta çok çalışmak başarı için bir anahtar gibi gözüksede aşırıya kaçan zamanlarda durum tam tersine dönebiliyor.

Özel hayatınızın kısıtlandığı, kendinize ve sevdiklerinize vakit ayıramadığnızda bir hayatta başarılı olma ihtimalinizde gittikçe düşüyor aslında. Önemli olanın uzun saatler çalışmak değil de verimli çalışabilmek olduğunu atlamamalıyız. Özel hayat ve iş hayatı birbirine karışmaya başladığında iki taraf içinde işler kötüye gitmeye başlamış demektir.

Çalışmak, hayat içerisinde bir şeyler üretebiliyor olmak aslında her insanın başlıca ihtiyaçları arasında. Çalışmadan geçirilen zamanların bizim için çok iyi olduğundan bahsetmiyorum. Şu anki çalışma temposu içerisinde muhtemelen hepimiz için çalışmadan yaşıyabiliyor olmak çok caziptir. Fakat bu ütopik düşünce de bir çözüm değil aslında. Hayatın her alanında olduğu gibi dozu ve çizgiyi iyi belirleyebilmek gerekiyor. Durup bir saniye yaşadığımız hayata baktığımızda arkamızda sadece iş ve iş ile alakalı şeyler görüyorsak biz bu çizgiyi çokta ayarlayamamışız demektir.

 

Peki, Neler Yapılabilir?

  •       Çalışma koşullarınızın elverdiği sürece planlı ve programlı bir çalışma düzeni oluşturmak ile başlayabilirsiniz. Zamanınzı yönetmeyi öğrenmek size boş vakitler sağlayacaktır.
  •     Sıkı çalışma temponuzda mental sağlığınız için atacağınız adımların başında fiziksel sağlığınızıda eklemek işleri çok daha kolay hale getirecektir. Düzenli beslenme ve rutinlere oturmuş spor programı fazlasıyla önemli.
  •      Her ne kadar zor olsa da mesai saatiniz bittiğinizde gündelik olarak kendinize ayıracağınız kısa molalar oluşturabilirsiniz.
  •      Aileniz ya da sevdiğiniz insanlar ile bri araya geleceğiniz haftalık görüşmeler ayarlayabilirsiniz.
  •      Bunların yanında gitgide artan bir stres ve tükenmiş durumu yaşıyorsanız işlerin daha da kötüye gitmesini beklemeden bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin.

 

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Dilara Açıkgöz

Psikolojik Dan. Dilara Açıkgöz
Müsait

Ebeveyn Danışmanlığı / Çocuk Uyku Danışmanlığı
  • $ 15.00

Psikolojik Dan. Dilara Açıkgöz
Meşgul

Ebeveyn Danışmanlığı / Çocuk Uyku Danışmanlığı

  • $ 15.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Merhabalar, Ben Psikolojik Danışman Dilara Açıkgöz. Lisans eğitimime ek olarak eğitimlerimi tamamladım ve tamamlamaya devam ediyorum. Yetişkin Danışmanlığı ve Ebeveyn Danışmanlığında aktif olarak seanslarımı gerçekleştirmeyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Aile Terapisi Akran zorbalığı Anne Çocuk İlişkisi Bağlanma Sorunu Boşanma Çift terapisi Çocuk Gelişimi Çocuklarda davranış bozuklukları Çocuklarda öfke Danışmanlık