İlişkilerde Breadcrumbing (Ekmek Kırıntısı) Nedir?

Son yıllarda ilişki dinamiklerinin sosyal medya ve flört uygulamalarıyla birlikte değişime uğraması kişilerin zarar görebileceği/verebileceği alanları da çoğalttı. Bunun son örnekleri olarak belki bazılarınızın aşina olduğu “ghosting” kavramı karşımıza çıkıyor. Ben bu yazıda ghosting’le birlikte yine sıkça karşılaşılan “breadcrumbing” yani ekmek kırıntısı bırakma(?) diye fazla basitçe bir çevirisi olan kavrama göz atmaya çalışacağım.

Bu konunun en önemli etkenlerinden biri “bağlanma stilleri” olarak karşımıza çıkıyor. Breadcrumbing ilişkisini “kaçan” ve "kovalayan" taraflar olarak ikiye ayırabiliriz. Zorbalığı uygulayan taraflarda “kaçıngan”, mağdur tarafta da "kaygılı" bağlanma stiline uygun kişiler görülüyor. "Kaygılı" bağlanma stiline sahip kişiler mutsuz da olsa elde edemediği ilişki ve aşkın peşinde koşmaya devam ederken, güvenli ilişki kurmaktan çekinen ve sürekli yeni duraklar kovalayan kişiler de "kaçıngan" bağlanan kişiler olarak karşımıza çıkıyorlar. 

Breadcrumbıng, nam-ı diğer ekmek kırıntısı bırakma, ismİni hansel ve gretel hikayesinden yola çıkılarak almış.

Kişinin ilişki öncesi dönemde partnerini halk ağzında adeta “yedekte tutması” ve ilişkinin ciddileşmesiyle bitirilmesi arasındaki çizgide sürekli gelip gitmesi diyebiliriz.

 Günlük hayattan bazı örneklerine bakalım;

Breadcrumbing Örnekleri

 • Sık sık mesajlaşma, e-posta gönderme veya doğrudan mesajlaşma (DM) ancak birlikte vakit geçirme isteklerine yanıt vermeme.
 • Sosyal medya gönderilerine yorum yapmak ancak doğrudan iletişimde bulunmamak.
 • Bire birken özenli ve ilgili olmak ama tekrar buluşmak için bir hamle yapmamak.
 • Komikli gönderileri paylaşma dışında bir iletişimin olmaması.
 • Sık sık mesajlaşmak ama birbirini tam olarak tanıyamamak.
 • Gerçekleşmesi zor belirsiz planlar yapılması.
 • Bir gün tamamen yakın hissettirilmesi ancak ertesi gün ortadan kaybolunması.
 • Sadece cinsellikle ilgilenmek.
 • "İlişki" sorgulandığında, herhangi bir sorundan dolayı suçlu veya sorumlu hissettirilmesi.
 • Tutarsız iletişim (örn. metinlere yanıt verilmemesi ancak Snapchat'ten aranması).

Bu süreçte kişi karşısındaki kişiyle ilişkisini asgari düzeyde tutmaya çalışır. Sosyal medyadan fotoğraflarını beğenir, mesaj gönderir, belki arada sırada buluşmak da ister ama bunu en düşük sıklıkta ve ilişkinin ilerlemesini engelleyerek yapar.

Tabii ki bu durum sadece bunlarla sınırlı değildir. Yüz yüze ilişkilerde ve sosyal medyanın farklı alanlarında farklı şekillerde de karşımıza çıkar.

Uygulayan tarafta güvenli bir ilişki kurma becerisinin olmaması, maruz kalan tarafta da değersizlik hissi ve ruminasyon (zihinde düşüncelerin çok sık bir şekilde dönüp durması) ve kaygı seviyesinde yükselme görülebilir. Uygulayan taraftakilerin özellikleri ghosting ile benzerlik göstermektedir -ki zaten iki kavram da birlikte sıkça görülmektedir-.

Eğer bu konuda mağdur tarafta olduğunuzu ve tekrar tekrar bu durumda kendinizi bulduğunuzu düşünüyorsanız belki bu farkındalık hayatınızda bazı değişiklikler yapmak konusunda sizi motive edebilir. Daha da içinden çıkamazsanız bir profesyonelden bu konuda destek alabilirsiniz. Umarım yarar sağlayabilmişimdir. 

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim, sevgiler...

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. M. Samed Dağıstani

Psikolojik Dan. M. Samed Dağıstani
Müsait Değil

Yetişkin ve Aile Danışmanlığı
 • $ 9.00

Psikolojik Dan. M. Samed Dağıstani
Meşgul

Yetişkin ve Aile Danışmanlığı

 • $ 9.00
  Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Ben M. Samed Dağıstani. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunu ve yüksek lisans öğrencisiyim. 2 senedir psikolojik danışma süreçleri yürütmekteyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Aile Terapisi Çözüm odaklı terapi Grup Terapisi İlişkiler Kaygı Motivasyon Özgüven Eksikliği Sosyal anksiyete Topluluk karşısında konuşma fobisi Yetişkin Psikolojisi