İçinde Ne Var? - İçgörü

Bazen elde bir sebep yokken bile hüzünlendiğimiz, canımızın sıkıldığı; normal şartlarda önemsemeyeceğimiz konularda sinir krizleri geçirip ağladığımız elbette yaşanılan şeyler. Tüm bunlarla beraber bir sebep göstererek neyi ne için söylediğimizi, nerede hangi hareketi yaptığımızı bildiğimizi söylesek de bilinçli halden daha büyük kontrol gücüne ve daha fazla yönlendirici etkiye sahip bir bilinçdışı zihinsel işleyişin olduğunu bilmekteyiz. Bu etki öylesine büyüktür ki bir terkedilme sonrası yaşanan depresyonun, yaptıklarımız için kendimize kızmamızın veya bir türlü karar veremememizin bile sorumlusudur.

İç dünyamız olarak da adlandırabilen bilinçdışı zihinsel işleyiş korkuları, arzuları ve bunların yarattığı çatışmaların tümünü kapsayarak farkında olunan veya olunmayan her türlü eylemin arkasında durur.

“İçe” bakarak elde edilebilecek olan içgörü ile dürtü ve çatışmaların farkında olup “iç dünyamız” daha tanınabilir hale getirilebilir; işlevsiz inançlar ve önemli geçmiş yaşantılara atfedilen yanlış anlamlar değiştirilerek yaşamda daha işlevsel bir hal alınabilir.

Daha önceleri reddettiğimiz yönlerimiz içgörü kazanımıyla birlikte çok daha kabul gören anlamlar yüklenirler ve bu durum da varoluşu daha anlamlı bir şekilde yaşayabilmemizi sağlar.

Kendimize dair içgörü kazanmak daha net bir bakış açısı kazandırır, problemlere geniş bir perspektiften bakmayı ve duyguların altında yatan gizli anlamları anlamamızı sağlar.

Ebeveynler kendileri de dâhil olmak üzere tüm aile üyelerine kendi sorumluluklarını kabullenme ve sorunların kaynağının araştırılması teşvikinde bulunmasıyla henüz erken yaştaki çocuklarının içgörü kazanmalarını sağlayabilirler.

Gerçek içgörü oluşması davranışlara da yansımasına bağlıdır. İçgörünün gelişmesi her zaman kişiye rahatlama hissi vermeyebilir çünkü yeni sorumlulukları da kendisiyle birlikte getirir. Bunun yanında her içgörü kazanımı kişiyi geliştiricidir denebilir. Yaş ne kadar ilerler ise içgörü kazanmak o kadar zor ve acı verici bir hal alır. "İçinde ne var?" sorusunun cevabı için bu içgörü, bir danışman yardımı ile gizli kalmış yaşantıların ve duyguların derinlemesine incelenmesi yoluyla kazanılabilir

 

Yazar Hakkında

Psikolog Sinan Baycan

Psikolog Sinan Baycan
Müsait Değil

Ergen, Yetişkin ve Çift Psikoloğu
  • $ 17.00

Psikolog Sinan Baycan
Meşgul

Ergen, Yetişkin ve Çift Psikoloğu

  • $ 17.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Psikodinamik Psikoterapi Bilişsel Davranışçı Terapi Cinsel Terapi Aktarım Odaklı Psikoterapi
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Anksiyete Çift terapisi Cinsel işlev bozuklukları Depresyon Kişilik bozuklukları Psikodinamik terapi CBT: Bilişsel davranışçı terapi Cinsel terapi İlişki ve duygusal sorunlar Özgüven Eksikliği