Hep Aynı Şeyleri Yaşamak Tesadüf Mü?

Psikolojik danışma oturumlarında sık sık karşılaşılan durumlardan birisi tekrar eden davranış örüntüleridir. Peki, tekrar tekrar aynı durumların içine hapsolmak sandığımız gibi bir tesadüf mü yoksa başka bir şey mi?

Freudyen görüşün iki temel varsayımı vardır. Bunlar: psikolojik nedensellik ve bilinçdışının günlük hayata etkisidir. Psikolojik nedensellik günlük yaşamımızdaki davranışlarımızın bir neden-sonuç ilkesine göre şekillendiğini ifade eder. Basitçe çocukluk deneyimlerinin ya da geçmiş yaşantıların yetişkin yaşamını etkilemesi diyebiliriz. Bilinçdışının etkisi ise farkında olmadığımız arzu, istek ya da alışkanlıkların günlük yaşamımızı etkilemesidir.

Sanki çocuklukta yaşadığımız olumsuz deneyimleri tekrarlarız. Bir erkek olarak bizi yüz üstü bırakan anne figürüne alışarak ileride de bizi aldatabilecek kadınlar ararız. Bir kadın olarak baba figürünün yeri doldurulmadıysa, yani babanın desteğinden-sevgisinden-ilgisinden mahrum kaldıysak kendimizden büyük erkeklere yakınlık duyar ve onlarla evlilik hayali kurarız. Bunlar yetmezmiş gibi mevcut partnerimizi anne-babamıza benzetmek için uğraşırız. Böylelikle alışkın olduğumuz yaşantılar sürüp gitmeye devam eder.

Gelişmiş bir çözüm yolu bulma becerisine sahip olmayan bir çocuğun bulunduğu ortama uyum sağlamaya yönelik bu davranışları çocukken onun kaygısını dindirmesinde, stresten kurtulmasında işe yarasa da yetişkin yaşamında uyumsuzluklara yol açabilir.

Kitap Önerisi

- Hayatı Yeniden Keşfedin (Young ve Klosko)

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Mehmet Taha Ayvaz

Psikolojik Dan. Mehmet Taha Ayvaz
Müsait Değil

Yetişkin Terapisi
  • $ 12.00

Psikolojik Dan. Mehmet Taha Ayvaz
Meşgul

Yetişkin Terapisi

  • $ 12.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Dinamik Yönelimli Yetişkin Psikolojik Danışma
Anksiyete Depresyon İlişki ve duygusal sorunlar Stres ve kaygı bozuklukları Yetişkin Psikolojisi Psikodinamik terapi Online Terapi