Hedef Belirlemenin Önemi

Bu yazı düzenlerken Montaigne’in ‘Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.’ sözünden ilham aldığımı ilk olarak sizler ile paylaşmak istiyorum. Üzerine düşünülünce ne kadar doğru bir söz olduğunu sizlerin de fark etmesini istiyorum. Birçoğumuzun tecrübe ettiği üzere hayat inişli çıkışlı ve beklenmedik engellerle doludur. Bu tırmanışta engellere takılmamak, zaman kaybetmemek, en önemlisi kendimizi bulabilmek ve kendimiz olabilmemiz için hedef belirlemek çok önemlidir.  

Hedef Belirlemenin Faydaları

  •        Hedefler bize şimdiki zamanda yaşama gücü verir. Pişmanlıklarımıza ve gelecek kaygısına odaklanmamızı azaltır.
  •    Zihnimiz başarıya odaklanır. Kendimize uygun ve doğru hedefi belirlediğimiz zaman, beynimiz hedefe doğru plan yapmaya başlar ve harekete geçer.
  •        Hedefi açık ve net bir şekilde belirlemek, bizlere mücadele etme arzusu verir.
  •      Öz düzenleme ve öz düzenlemeli öğrenme becerilerini artırır. (Öz-düzenlemeli öğrenme, kişinin kendisini tanıma işi ve kendi kendine öğrenebilmesi yolunda kullanabildiği her türlü işlem, teknik, taktik ve strateji olarak tanımlanabilir. Yani kendi amaçlarını belirleme ve bu yolda kendi çalışma prensipleri doğrultusunda bilişsel olarak kendini motive etme işidir.)

Hedef belirlerken, hedeflerimizin spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zaman sınırlı olmasına dikkat etmeliyiz. (SMART Hedefler)

Hedef belirleme de bizim için önemli olan diğer bir noktaysa ilgi, istek ve yeteneklerimizidir. 

Kısa ve uzun süreli hedeflerinizi / hedefinizi oluşturduğunuz ve hedeflerinize / hedefinize doğru ilerlediğiniz günler dilerim.

 

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Yasemin Eyidayı

Psikolojik Dan. Yasemin Eyidayı
Müsait Değil

Bireysel Psikolojik Danışma, Akademik Danışmanlık (YKS)
  • $ 9.00

Psikolojik Dan. Yasemin Eyidayı
Meşgul

Bireysel Psikolojik Danışma, Akademik Danışmanlık (YKS)

  • $ 9.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Merhabalar, ben Psikolojik Danışman Yasemin Eyidayı. Lisans yıllarımda çeşitli alanlarda staj deneyimi kazandım. Şu anda lise kademesinde okul psikolojik danışmanı olarak çalışmaktayım.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Akran zorbalığı Anne Çocuk İlişkisi Çocuk psikolojisi Çocuklarda kaygı Çocuklarda öfke Çözüm odaklı terapi Ergen Ergen danışmanlığı Ergen ebeveyn iletişimi İçe kapanıklık