Gelecek Kaygısı Gençliğimden Çalıyor!

Son dönemlerin popüler hastalığı gelecek kaygısı. Özellikle üniversiteden mezun olunacağı yıl daha sık hissedilen gelecek kaygısı gençleri büyük bir belirsizlik bulutu içerisinde bırakıyor.

“Mezun olduktan sonra ne yacağım?”
“Bölümüm hakkında yeterince bilgi sahibi değilim?”
“İş bulamazsam nasıl yaşayaağım?”
“Ailemin yanına dönüp, evde oturma fikri beni çıldırtıyor.” gibi düşünceler kafamıza üşüştüğünde her şey daha da zor bir hal alıyor.

Hayatın her döneminde olduğu gibi bu dönemde bir sayfanın kapanıp, yeni bir sayfanın açıldığı yıllar. Öğrenci vasıfdan çıkılmaya çalışıldığı ve hayatta çalışan bir yetişkin olarak alışılmaya çalışıldığı zamanlar. Bu kaygı hepimizde az çok olsada, bazı kişiler için yoğunluğunun çok daha fazla olduğu aşikar. Bu yoğun kaygı ile birlikte hayatı sürdürmekte zorlanan, kendini mutsuz, işe yaramaz hissedenler olabiliyor.

Kaygıyı yönetebilmek hayat standartımızı korumak için fazlasıyla önemli. Her alanda olduğu gibi optimum seviyede kaygı duymak bizi harekete geçiriyorken, aşırı kaygı durumu bizi ketler ve hareket edememize sebep olur. Hal böyle olunca da kafamıza dolan bir çok düşünce ve hiçbir şey yapamayan bizler gibi sağlıksız bir tablo çıkıyor karşımıza.

Peki, Kaygımızı Yönetmek Adına Ne Yapabiliriz?

·         Öncelikle günlük hayat akışı içerisinde yoğun kaygıyı hissettiğiniz anları fark edebilmelisiniz. Kendinizi boşlukta hissettiğiniz, her şeyin üstünüze geldiği anlarda fark edip derin bir nefes almak bile size rahat bir alan sağlayacaktır. Bu zamanlarda kendinize vakit ayırmak yapabiliyorsanız farklı bir aktivite ile uğraşmak faydalı.

·         Kaygının en önemli sebeplerinden biri belirsizlik duygusudur. Belirsizlik düşünceniz ne kadar fazla ise kaygınızda o aranda artacaktır. Bu sebeple öncelikle hayatınızdaki belirsizliği azaltmak için çalışmalar yapmalısınız. Ufak ufak adımlar ile kendinize bir plan oluşturmalı ve her ihtimal için detaylı bir araştırma yapmalısınız. Bu arşatırmlarınızın derinliği ne kadar fazla olursa kafamızdaki soru işaretleri o oranda az olacaktır.

·     Planı oluştururken belirleyeceğiniz hedeflerde gerçekçi olmak en önemli nokta. Sizinle uyumlu olmayan ve ulaşamayacağınız hedefler belirlemek işleri daha da yokuşa sürmenize sebep olabilir. Hedefleriniz belirlerken ulaşılabilir, kendiniz için en uygununu bulmaya çalışmalısınız.

·         Bunların yanında hala derin bir kaygı duygusu hissediyor ve kendi başınıza bu duygunun üstesinde gelemiyorsanız bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin. Kafanızdaki soru işaretlerini objektif bir şekilde görebilmek bile size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

     Her şeyden önemlisi bunun bir geçiş dönemi olduğunu ve bu duyguyu sadece sizin değil, sizin yaş grubunuzdaki bir çok kişinin yaşadığını göz önünde bulundurun. Hayat bir yolculuk ve bu yolculukta çıkışlar olduğu kadar inişlerde var. Kendinize karşı sert olmak yerine şefkatli olmayı deneyin.

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Dilara Açıkgöz

Psikolojik Dan. Dilara Açıkgöz
Müsait Değil

Ebeveyn Danışmanlığı / Çocuk Uyku Danışmanlığı
  • $ 15.00

Psikolojik Dan. Dilara Açıkgöz
Meşgul

Ebeveyn Danışmanlığı / Çocuk Uyku Danışmanlığı

  • $ 15.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Merhabalar, Ben Psikolojik Danışman Dilara Açıkgöz. Lisans eğitimime ek olarak eğitimlerimi tamamladım ve tamamlamaya devam ediyorum. Yetişkin Danışmanlığı ve Ebeveyn Danışmanlığında aktif olarak seanslarımı gerçekleştirmeyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Aile Terapisi Akran zorbalığı Anne Çocuk İlişkisi Bağlanma Sorunu Boşanma Çift terapisi Çocuk Gelişimi Çocuklarda davranış bozuklukları Çocuklarda öfke Danışmanlık