Filial Oyun Terapisi Nedir ve Niçin Önemlidir?

Terapistler, çocukların problem alanları ile çalışırken çeşitli teknik ve terapi türlerinden faydalanırlar. Bu terapi türlerinden en yaygın kullanılanı oyun terapisidir. Çocukların yaşamında oyun önemli bir yere sahiptir ve gelişimsel anlamda çocuğu yetiştiren güçlü bir etkendir. Bu nedenle oyun terapisi çocuklar ile iletişim kurmanın, onlara yardım etmenin en iyi yollarından birisidir. Oyun terapisi kendi içinde çeşitli türlere ayrılır ve Filial Oyun Terapisi doğrudan ebeveynler ile çalışılması açısından diğer oyun terapilerinden ayrılmaktadır. Bu terapi türünde terapist çocuk ile doğrudan çalışmamaktadır. Çocukların sahip oldukları sorunların iyileştirilmesinde en önemli etkenin bakım verenle olan ilişkisi ve bağı olduğu fikrinden yola çıkan bir terapi anlayışıdır. Böylece terapist ebeveynlere çeşitli teknikler öğreterek çocuklarının iç dünyalarına oyunlar sayesinde nasıl dokunabileceklerini öğretmektedir.

Filial terapi, duygusal ve davranışsal problemlere sahip çocukların sorunlarının çözülmesinin yanı sıra ebeveynleri ile olan ilişkilerini güçlendirmeyi sağlayan ve bu yolla gelecekteki problemleri önleyen bir terapi biçimidir. Kaygı, öfke, davranış problemleri, sosyal problemler, travma, bağlanma sorunları gibi birçok problem alanında iyileşme sağladığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Terapi, genellikle 10 oturumdan oluşur ve bu oturumların ilk 4’ünde yalnızca ebeveynlerle seans gerçekleştirilir. Bu seanslarda bakım veren kişilere 4. Seanstan itibaren çocuklarla gerçekleştirecekleri oyun saatlerinde neler yapacakları, hangi teknikleri kullanacakları ayrıntılı şekilde öğretilir. Bu eğitimlerde sıklıkla videolar izlenir ve rol canlandırmalarından faydalanılır. Ayrıca 2. oturumda ebeveynlere belirli oyuncakların olduğu bir liste verilir ve 5. oturuma kadar temin etmeleri istenir. 4. oturumun ardından her hafta belirli gün ve saatte ebeveynler seçtikleri çocukları ile 30 dakikalık bir oyun seansı düzenler ve öğrendiklerini uygular. Bu esnada oyun saatini videoya alırlar ve bu kayıtlar o haftaki oturuma getirilir. Grup, terapist ile birlikte videoların belirli kısımlarını izler ve oyun saatlerini değerlendirir. 6 oturumun sonunda geri bildirimler verilir, değerlendirmeler yapılır ve filial terapi sonlandırılır.

Filial terapi, genellikle grup terapisi olarak yürütülmektedir ve bu şekilde daha verimli olmaktadır. Gruplar 6-8 bireyden oluşmaktadır ve haftada bir ya da iki kez seans gerçekleşmektedir. Aynı ebeveyn, filial terapi boyunca yalnızca o an en çok problem yaşadıkları çocukları ile çalışır, ebeveyn ve çocuk asla değiştirilmez. Nadiren de olsa filial terapi bireysel olarak yürütülebilmektedir ama grup olarak yürütülmesi daha faydalıdır.

Filial terapi sayesinde çocuklar önemli olduklarını hissederler. Aileleri tarafından anlaşıldıklarını öğrenir ve duygularının dikkate alındığını fark ederler. Bu sayede yaşadıkları gerginlik azalır, duygularını ve düşüncelerini rahatça ifade edebilirler. Aileleri ile olan bağları güçlenir, sorunlarla başa çıkmayı öğrenir ve yaşadıkları problemleri gün geçtikçe aşmaya çalışırlar. Anne ve babalar ise bu terapi sayesinde ebeveynlik becerilerini geliştirirler. Çocuklarını dinlemeyi, onlara nasıl yanıt vermeleri gerektiğini, sınır koymayı, onları nasıl bağımsız, sorumluluk sahibi bir birey olarak yetiştirebileceklerini öğrenirler. 

Ebeveynlere ve çocuklara sağladığı çeşitli faydalar sebebiyle filial oyun terapisi günümüzde gittikçe popüler olmaya başlayan bir terapi türüdür ve üzerinde birçok araştırma halen yürütülmektedir. Yalnızca problemleri çözmekten çok daha fazlasını sunan, aile içi dinamikleri iyileştiren, iletişimi kuvvetlendiren bir terapi olması açısından bakım verenler tarafından düşünülmesi gereken etkililiği yüksek, kısa vadede iyileşmeler sağlayan bir çözüm yoludur. Bu anlamda filial terapi gelecekte çocuk psikolojisi açısından sıkça başvurulacak bir terapi türü olacak gibi gözükmektedir.

Yazar Hakkında

Psikolog Maide Tezcan

Psikolog Maide Tezcan
Müsait Değil

Çocuk ve Ergen
  • $ 12.00

Psikolog Maide Tezcan
Meşgul

Çocuk ve Ergen

  • $ 12.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
2019 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldum ve o zamandan beri çocuk ve ergenler üzerine okumaya ve eğitimler almaya devam etmekteyim.
Filial Terapi Online Terapi Anne Çocuk İlişkisi Çocuklarda kaygı