Ergenlikte Kimlik Bunalımı

Literatürde kimlik gelişimi kavramı, kimlik keşfi kavramıyla aynı anlamda kullanılmaktadır ve bu kavramlar karmaşık ve çok yönlüdür. Erikson, kimlik keşfi konusunda ergenin aşk, iş ve dünya görüşü olmak üzere üç temel alanda denemelerde bulunduğunu ve bu denemelerin kimlik keşfi sürecinin motoru olduğunu ifade etmiştir

Bireylerin hayatlarında değişimlerin yoğun olarak yaşandığı dönemlerden biri olan ergenliğin temel görevi kimlik dağınıklığına karşı kimlik oluşumudur. Çocukluk döneminden çıkan birey artık yetişkin olma yolundadır ve yetişkinlikte sahip olacağı kimliği seçmelidir. Bu sorumluluk bireyde karmaşaya ve kafa karışıklığına sebep olur. Erikson ergenlik dönemindeki bu süreci 'Ergenlikten önce, çocuğun kimliği kumaşın parçalarının henüz birbirine dikilmemiş haline benzer. Ancak, ergenliğin sonuna kadar, bu parçalardan ergen için eşsiz olan yamalıklı bir yorgan yapılmış olacaktır.' şeklinde tanımlamıştır. Bu tanım aslında Erikson tarafından tanımlanan beşinci psikososyal bunalımın temel konusudur.

Birey bu dönemde hayatını etkileyen kişisel, mesleki, cinsel ve ideolojik konularda bazı kararlar vermeli ve seçim yapmalıdır. Bu seçimleri yaparken ve bu kararları verirken bireye en çok yardımcı olan unsur sosyal etkileşim ve iletişimdir. Birey diğer insanlarla iletişime girdikçe, onlardan dönütler ve tepkiler aldıkça yapması ya da yapmaması gereken davranışları belirler, seçimler yapar. 

Kimlik Oluşturma Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar

Bireyin bu kimlik oluşturma sürecinde karşılaşabileceği bazı sorunlar vardır. Bunlar dağınık kimlik, ipotekli kimlik ve ters kimlik olarak adlandırılmaktadır.

Dağınık Kimlik

Kimlik karmaşıklığı olarak da adlandırılmaktadır. Bu kimlik türünde birey tutarsız, ayrık ve tamamlanmamış benlik duygusuna sahiptir. Dağınık kimlik bireyin sadece kimlik sorunlarında değil aynı zamanda özerklik, yakınlık, cinsellik ve başarı alanlarında da kendini göstermektedir. Örneği birey başkalarıyla yakın ilişkiler kurmakta zorlanabilir ve cinsellikle aşırı ilgilenebilir.

İpotekli Kimlik

Adından da anlayabileceğimiz gibi bu kimlik türünde birey başkalarının kararlarının gölgesindedir. Bu kimlik türünde birey kimlik bunalımını es geçmiş bunu yaşamak yerine çevresindeki kişilerin (bu kişiler genellikle anne babadır) onun adına verdikleri kararı onaylar ve kesin bir kimlik seçimi yaparlar. Olumlu gibi gözüken bu durum birey hiçbir deneyim yaşamadığı için ileride problemlere sebep olmaktadır.

Ters Kimlik

bu kimlik türüne sahip bireyler genellikle yetiştiği çevreye ve aileye tam zıt bireylerdir. Örneğin aşırı mükemmelliyetçi ve başarılı bir ailenin müzisyen olmayı kafasına koymuş çocuğu ya da aşırı dindar bir ailenin ateist çocuğu. Bu kimlik türü genellikle önem verdiği kişiler tarafından yaptıklarıyla asla takdir alamayan bireylerin kendini fark ettirme ve ispatlama girişimidir. Bu bireyler önem verdikleri kişilerin hayatında fark edilmeyip hiç kimse olmaktansa ‘kötü’ biri olmayı tercih etmektedirler.

Yukarıdaki sorunlar genellikle bireyin daha önceki gelişim görevlerini tamamlayamamış bireylerde ortaya çıkmaktadır.

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Duygu Sağdıç

Psikolojik Dan. Duygu Sağdıç
Müsait Değil

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisti
  • $ 24.00

Psikolojik Dan. Duygu Sağdıç
Meşgul

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Terapisti

  • $ 24.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Psikolojik Danışman ve Rehber Mesleki Kariyer Danışmanı Oyun Terapisti
Çocuklarda davranış bozuklukları Depresyon Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) Duygudurum (duygusal) bozuklukları Ergen danışmanlığı Fobiler Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu İletişim Bozuklukları Kariyer danışmanlığı Stres ve kaygı bozuklukları