Epworth Uykululuk Ölçeği

  • 13 Mayıs 2021
  • 0 Yorum

Uyku tüm canlıların ortak gerçekleştirdiği faaliyetler arasında yer almaktadır. Gün içerisinde yapılan aktivitelerin ardından vücudun dinlenmesine imkan sağlayan uyku kaliteli bir hayat sürmenin en kritik noktaları arasında yer almaktadır. Uykunun düzenli ve verimli olması uyandığınızda kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmenize fayda sağlayacaktır. Bu sayede işlerinize daha fazla odaklanabilecek, ailenizle daha fazla zaman geçirebileceksiniz.

     Bazı durumlarda ise yukarıda yazan durumdan farklı olaylar yaşanabilir. Ne kadar çok uyursanız uyuyun yeterince dinlenmiş hissedemeyebilirsiniz. Bu durumda bir psikolog ile görüşmek oldukça iyi bir fikir olacaktır. Epworth Uykululuk Ölçeği kişilerin uyku problemlerinin olup olmadığının belirlenmesinde kritik öneme sahiptir. Bu ölçekte yer alan sorulara verilen yanıtlar uyku sorununuz olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Epworth Uykululuk Ölçeği testini çözmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Uyku Sorunun Belirtileri ve Teşhisi

    Uykululuk yada uyku alamama olarak bilinen bir durumun doğru olarak teşhisinin konulabilmesi için alanında uzman bir psikologdan destek alınması gerekmektedir. Psikolog tarafından gerçekleştirilecek olan testlerin ardından teşhis konulması mümkün olacaktır. Yaygın olarak görülen belirtilen uykusuzluk yada uykululuk olarak ifade edilebilir. Kişi gün içerisinde uyku alamama şikayetinde bulunur.

     Yeteri kadar sürede uyumuş olunmasına rağmen hala uykulu hissetme yine yaygın olarak görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Hatta uzun süreler uyunmasın rağmen uyku alamama şikayetleri olmaktadır. Gün içerisinde yapılan rutin aktiviteler esnasında düşük enerji ile birlikte sürekli uykululuk halinde olması görülmektedir.

     Kişilerin sürekli olarak uykululuk halinde olmasının bir nedeni de uyku apnesi olabilir. Uyku apnesi uyku esnasında solunumun giderek yavaşlaması ve birkaç saniyeliğine durması olarak adlandırılabilir. Bu esnada kişinin vücuduna yeteri miktarda oksijen gidemediğinden dolayı dinlenme gerçekleşememekte ve yorgunluk hali uyanma anından itibaren görülmektedir.

Uyku Sorununun Tedavisi

     Uykusuzluk yada uykululuk probleminin temelinde yatan gerçeğin ne olduğu teşhisi konulmasının ardından tedaviye başlanabilmektedir. Alanında uzman bir psikolog tarafından birtakım yönergeler oluşturulur. Kişiye özel olarak hazırlanan yönergeler uyku kalitesini artıracak detaylar içermektedir. Yaygın olarak tavsiye edilenler arasında yer alan spor yapma kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik olarak iyi hissetmesine neden olacaktır. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar varsa onların terk edilmesi tavsiye edilenler arasında yer almaktadır. Yoğun strese sahip bir yaşantı uyku kalitesini olumsuz etkilediğinden dolayı terk edilmelidir. Unutulmamalıdır ki en doğru tedavi yöntemi kişiye özel olarak, alanında uzman psikologlar tarafından hazırlanandır. Eğer uzman bir psikologumuzla görüşmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.