Ebeveynler için Sağlıklı Ergenliğe Giriş Rehberi

Bedensel Olgunlaşma

Ergenlik bedensel olgunlaşmayı beraberinde getiren bir dönemdir. Çocuğunuz ergenliğe adım attığında birçok değişiklik gösterecektir. Kızlarda göğüsler büyümeye başlar, kasık ve koltuk altı tüyleri çıkar, zamanla boy uzar ve kalçalar büyür. Erkeklerde testisler büyümeye başlar, kasık ve koltuk altı tüyleri çıkar, ses kalınlaşır ve boy uzamaya başlar. Bu gelişmeler her ergende farklı zamanlarda gelişebilir. Ergenlerin cinsel gelişiminin akranlarına göre normal zamanda olup olmadığını gösteren bir tablo bulunmaktadır. Bu tabloya Tanner Ölçeği denmektedir. Bir tıp doktoruna giderek çocuğunuzda bu aşamaların zamanında gelişip gelişmediğini öğrenebilirsiniz.

Ergenlik Belirtileri Abartılıyor Mu?

Ergenlik dönemi her genci aynı şekilde etkilemez. Bazıları ergenlikten olumsuz etkilenebilirken bazıları etkilenmeyebilir. Aslında ergenliğin düşündüğümüz kadar çok olumsuz etkisi yoktur. Bu dönemde ergenler biyolojik, çevresel ve fiziksel olarak birçok farklı şeyle karşı karşıya olduğu için stres yaşarlar. Belli düzeydeki bu stres çok normaldir, hayatımızın çoğu alanında stres yaşarız. Burada önemli olan nokta, çocuğunuza bu stresle nasıl başa çıkılacağını öğretmektir. Çocuğunuza stresle baş etmede yardımcı olmalısınız. Çocuğunuzun sağlıklı bir çevresi oluşursa, çocuğunuz sağlıklı bir ergenliğe sahip olacaktır.

Arkadaş İlişkileri

Ergenlik döneminde ergenler aileleriyle vakit geçirmek yerine arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih ederler. Özellikle kızlar erkeklere oranla ergenlik döneminde arkadaşlarına yüksek bağlılık gösterirler. Çocuğunuz artık daha kişisel bilgilerini sizinle değil arkadaşlarıyla paylaşmayı seçebilir. Böyle bir durumda çocuğunuzun sizden uzak olduğunu düşünmeyin. Çoğu ergen için durum budur.

Ergenlik döneminde karşı cinsle arkadaşlıklar da artar. Çocuğunuzun arkadaş grubunda karşı cinsiyetten üyelerin olması normaldir. Doğru insanlardan oluşan samimi bir ortam, çocuğunuzun gelişimine fayda sağlayacak ve hatta onu riskli davranışlardan koruyacaktır. Bazı araştırmalar da iyi arkadaşlık ilişkilerinin akademik başarıyı artırdığını söylüyor. Bu olumlu özelliklerin yanı sıra yanlış kişilerle arkadaş olmak, çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Örneğin çocuğunuzu sigara içmeye veya uyuşturucu kullanmaya teşvik edebilir. Erken ve riskli cinsel deneyimlere yol açabilir. Böyle durumların önüne geçmek için çocuğunuzun arkadaşlarını tanımanızı öneririm. Çocuğunuzun arkadaşlarını evinize çağırıp birlikte yemek yiyebilirsiniz. Evinize vakit geçirmek için geldiklerinde, onlara bir süre siz de katılıp sonrasında yalnız bırakabilirsiniz.

Flört Etme

Flört, ergenlik döneminde yaygın bir fenomendir. Çocuğunu romantik bir ilişkiye sahip olması normal ve sağlıklıdır. Çocuğunuzun sosyalleşme sürecine katkıda bulunur ve karşı cinsle iletişim kurmayı öğretir. Bu yaşlarda genellikle çok uzun ilişkiler kurulmaz. Genellikle ilişkileri birkaç ay sonra biter. Ancak bu ilişkilerin çocuğunuzun gelişimi için normal olduğunu unutmayın ve böyle bir durumda onları engellemeye çalışmayın.

Kimlik Oluşumu

Ergenlik, insanların kendi kimliklerini bulmaya çalıştıkları bir dönemdir. Kim olduklarını, ne yapacaklarını keşfetmeye çalışırlar ve aslında bağımsızlıklarını keşfederler. Çocuğunuz da gelecekteki yaşamını etkileyecek kararlar alacak. Hangi mesleği yapmak istediğine veya hangi okula gideceğine karar vermeye çalışacaktır. Siyasi ve dini görüşleri ortaya çıkacaktır. Belki sizinkinden farklı görüşlere sahip olacaktır. Çocuğunuz kendini keşfederken, onu engellemeyin, araştırmasına yardım edin. Bazı durumlarda ergenler araştırma yapmalarına rağmen kimlik kararı veremeyebilir ve boşluğa düşebilirler. Bu geçici bir boşluktur. Bu boşluktan kurtulmak için çocuğunuzun farklı rol ve davranışlar denemesine izin verin ki kimlik gelişimi olumlu bir şekilde tamamlansın ve çocuğunuz istediği kişi olsun.

Kimlik ve Toplumsal Bağlamlar

Çocuğunuzun kimlik geliştirme sürecinde ailesi olarak sizin de büyük bir rolünüz var. Aile hayatınız, sizin ve eşinizin davranışları, kızınızın kimlik gelişiminde önemli faktörlerdir. Fakat unutmamak gerekir ki arkadaşlarının ve romantik partnerinin de kimlik gelişimi üzerinde sizinki kadar önemli etkileri vardır.

Madde Kullanımı

Ne yazık ki, ergenlerin çoğu hayatlarının bir noktasında uyuşturucu kullanıcısı haline gelmektedir. Bu noktada önemli olan yaştır. Çocuğunuzun riskli bir yaşta uyuşturucu ve alkolle tanışmaması önemlidir. Erken yaşta alkol almaya başlarsa, daha sonra alkol bağımlılığı gelişebilir. Sigara içmek de önemli bir konudur. 13 ve 14 yaşına kadar sigara içme yaşının düştüğü düşünülüyor. Burada ebeveynler olarak önemli bir rolünüz var. Çocuğunuzu bu riskli davranışlardan korumak için aile ilişkilerinizi sağlam tutmalısınız. Birlikte etkinlik yapmayı artırabilirsiniz. Sinemaya gidebilir veya birlikte alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca akşam yemeklerini birlikte yemeye özen göstermeniz de önemli bir nokta olabilir.

Yeme Bozuklukları

Ergenler vücut imajına çok ilgi duyarlar. Bu durum kızlarda erkeklerden daha yaygındır. Sürekli aynanın karşısındadırlar, vücutlarını incelerler ve maalesef ideal algıladıkları bir vücuda sahip olmak isterler. Bu durumlar ayrıca bazı yeme sorunlarına da neden olabilir. Bu bozuklukların ne olduğunu bilmek, sorun varsa fark etmenizi kolaylaştırır. Anoreksiya Nervozada, ergen olması gereken vücut ağırlığının altındadır ve daha da zayıf olmak isteyebilir. Ergen yemek yemeyi reddeder, çok zayıf olmasına rağmen aynada kendini aşırı kilolu görür. Ne yazık ki bu bozukluk ölümcül boyutlara ulaşabilir. Bunu fark etmek nispeten kolaydır, ancak tespit edilmesi daha zor olan bir bozukluk vardır. Bulumiya Nervoza. Bulumiya'da ergen normal bir şekilde yemek yer, ancak vücut imajını korumak için kusarak veya bir müshil ilaçları kullanarak yediklerini çıkarır. Normal ağırlıkta oldukları için fark etmek de zordur. Elbette her ergen beden imajına takıntılı olmayabilir veya beden imajına takıntılı olmasına rağmen yeme bozuklukları yaşamayabilir ancak olası olumsuzluklardan kaçınmak için dikkatli olmakta fayda vardır.

Yazar Hakkında

Psikolog Ebrar Oker

Psikolog Ebrar Oker
Müsait Değil

Bireysel Danışmanlık
  • $ 16.00

Psikolog Ebrar Oker
Meşgul

Bireysel Danışmanlık

  • $ 16.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldum. Lisans hayatım boyunca çeşitli kurumlarda staj yaptım. Halen Ege Üniversitesi Aile Danışmanlığı yüksek lisansıma devam ediyorum.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Akut Stres Bozukluğu Anksiyete Online Terapi Danışmanlık Depresyon Kaygı Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) Öfke Sınav kaygısı Stres