Duygusal Açlık Nedir?

Belki yemek yiyeli yalnızca yarım saat oldu, üstelik çok da güzel doymuştun masadan kalkarken. Fakat şimdi içinde bir şeylerin yeniden kazındığını hissediyor ve mutfağa kendini atıp eline ne geçerse, gözüne ne değerse yemek istiyorsun. Biraz da kötü bir gün geçirmişsin doğrusu… İş yerinde stresin tavanmış ya da belki partnerinle mi tartıştın? Bir şekilde kaygı, üzüntü gibi olumsuz duygular deneyimlediğin zor bir gün bu… Hatırladın mı bu anı? Yalnız değilsin! Ara ara herkes “duygusal açlık” yaşayabilir. Aç olan bedenimiz değil, zihnimiz ve duygularımız…

Peki bu durumla baş edebilmek adına yapabileceğimiz neler var? Hemen göz atalım!

  • Bugün az su içmiş veya yetersiz beslenmiş olabilir misin? Yoksa çok düşük kalorili diyetler mi yapıyorsun? Lütfen hiçbir şeyin sağlıktan ve mutluluktan önemli olduğunu unutma ve kendini aç bırakma!
  • Mutfağa gitmeden önce kendine 10 dakika kuralı koy. Bu 10 dakika içerisinde kendini oyalamaya çalış, bir arkadaşına telefon edebilirsin, mahallede kısa bir yürüyüşe çıkabilirsin, belki bir kahve demleyip seni mutlu eden o diziden bir bölüm açabilirsin. 10 dakikayı doldurduğunda kendine şu soruyu sor: “Hala yemek yemek istiyor muyum? Gerçekten aç mıyım? Yoksa bu duygusal bir durum mu?”

Eğer sorunun cevabı “Evet” ise güzel bir yol kat ettin bile, yani FARKINA VARDIN! Bu anlarda fiziksel açlığı, duygusal açlıktan ayırt etmek oldukça zordur. Ama sen başardın. Şimdi bir kağıt-kalem alıp içindeki duygu ve düşünceleri bu kağıda dök sansürsüzce. İçinden ne geliyorsa, nasıl geliyorsa… Bittikten sonra yazdıklarını gözden geçir ve içindeki duygusal rahatsızlık yaratan durumu düzeltmek için yapabileceğin bir şey var mı diye düşün. Örneğin; seni strese sokan şey iş yerindeki arkadaşınla yaşadığın sürtüşme mi? Bu durumu içinde büyütmeye hiç gerek yok, onunla açık iletişim kurup çözüm yoluna gitmeye ne dersin? Eğer bunu yaparsan hissettiğin olumsuz duygularda bir azalma olur mu? Kendini bu anlamda değerlendir.

Diyelim ki bütün bunları yapmana rağmen dayanamadın ve çok fazla yemek yiyerek duygusal boşluğunu doldurmaya çalıştın. Şimdi ne yapmalı, ne yapmamalı? SAKIN KENDİNİ KÖTÜ HİSSETME, SUÇLAMA, DURUMU FELAKETLEŞTİRME. Yarın bunu dengeleyebilirsin hafif bir egzersiz ve dengeli bir beslenmeyle. Kendini strese sokman, daha çok yemek yeme isteği yaratabilir.

Eğer bu öneriler senin için işe yaramıyorsa ve bu durumu çok sık yaşamaya başladıysan, mutlaka bir ruh sağlığı uzmanından destek almanda fayda var.

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Güneş Hasgören

Psikolojik Dan. Güneş Hasgören
Müsait Değil

Psikolojik Danışman/Aile Danışmanı
  • $ 15.00

Psikolojik Dan. Güneş Hasgören
Meşgul

Psikolojik Danışman/Aile Danışmanı

  • $ 15.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile ve Çift Terapisi, Bireysel Terapi, Yeme Bozuklukları, Özgüven, Özdeğer ve Özşefkat, Depresyon, Anksiyete, Panik Atak, Sınav Kaygısı, Mesleki Rehberlik.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Anksiyete CBT: Bilişsel davranışçı terapi Çift terapisi Depresyon Fobiler Özgüven Eksikliği Şema Terapi Stres Yeme bozuklukları Yetişkin Psikolojisi