Deneyimsel Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT), Byron NORTON ve Carol NORTON tarafından yıllar süren çalışmaların sonucunda geliştirilmiştir. Deneyimsel Oyun Terapisine göre çocuklar; korkularını, kaygılarını, öfkelerini ve daha birçok çözümlenmemiş duygular ile karşı karşıya kaldıklarında tüm duyularını dahil ederek işlemeye başlarlar. Bunun nedeni ise çocukların rahatsızlık verici duygular üzerine etraflı bir biçimde düşünememeleri onun yerine bu duyguları çeşitli alanlarda çeşitli davranış ve hareketlerle deneyimleyerek ortaya koymalarıdır. Bu terapide terapist; çocuğun dünyasındaki algısal gerçekliği anlamaya çalışarak ona katılır, deneyimsel düzeyde bağ kurarak ve oyunlardan yola çıkarak ilişkisel olarak çocuğa ulaşmayı hedefler. Çocuk ve terapist arasında kurulan ilişki iyileşmenin de en önemli noktasını oluşturur. Terapi sırasındaki seçilen oyuncaklar ve oyunlar aracılığıyla metaforlardan elde edilen bilgiler de terapist için önem taşımaktadır. Deneyimsel Oyun Terapisinin ilerleyişi ise 5 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar: Keşif aşaması, korunma için sınama, bağımlılık, büyüme ve sonladırmadır.

Deneyimsel Oyun Terapisi; travma sonrası stres bozukluğu, yeme bozukluğu, adaptasyon problemleri, fobiler, obsesif kompulsif bozukluk, öfke sorunları ve depresyon gibi birçok probleme yardımcı olabilmektedir. Bunun yanında bazı gelişimsel gecikmeler yaşayan çocuklarda da duygusal problemleri ele alma noktasında oldukça faydalıdır.

Yazar Hakkında

    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Merhabalar ben Uzman Klinik Psikolog Elif Nur FİLLİKÇİOĞLU. İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. Ardından Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Psikoterapist olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
CBT: Bilişsel davranışçı terapi Çocuklarda davranış bozuklukları Depresyon Fobiler İlişki ve duygusal sorunlar Oyun terapisi Sınav kaygısı Stres ve kaygı bozuklukları Psikodinamik terapi