COVID-19 ve Psikoloji

COVID-19 Pandemi sürecinde ruh sağlığı uzmanlarının online terapi yöntemiyle çalıştığı başlıca sorunlara göz gezdirelim;

 

Anksiyete ve Panik Bozukluk

Belirsizlik kaygıyı her zaman tetiklemiştir. Coronavirüs pandemi süreci ciddi endişe ve kaygılara yol açıyor. İnsan hayatını tehdit eden durumların herkeste kaygı ve endişe yaratmasının son derece normal olup, özellikle Panik Atak ve Takıntı (OKB) tanısı koyulmuş kişilerin bu durumdan daha fazla etkilenebileceği de aşikardır.

 

İnsan hayatını tehdit eden çoğu durum beraberinde kaygı bozukluğu getireceği gibi, öncesinde Anksiyete Bozukluğu tanısı koyulmuş vakaların birçoğunda pandemi sürecinin etkisiyle durumun Panik Bozukluğa doğru evrildiği yaygın olarak gözlemlenmektedir.

 

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Kişinin ruhsal ve bedensel varlığını sarsan inciten yaralayan her türlü olaya travma denir. 

 

Deprem, sel, savaş, fiziksel ve psikolojik şiddet görülen her durum travma ile ilişkili olarak ortaya çıkan  post travmatik stres bozukluğuna neden olabilir. Bireylerin sosyalliği azalttığı ve kapalı alanlara sığınmak zorunda kaldığı bu Pandemi süreci ve sonrasında Travma Sonrası Stres Bozukluğu vakaları gözle görülebilir bir artış gösterecektir. Toplumu bu sürece alanında yetkin uzmanların desteğiyle şimdiden hazırlamak gerekiyor.

 

Sınav Kaygısı ve Çocuk Psikolojisi

Pandemi süreci aslını söylemek gerekirse en fazla çocuklarımızı etkiledi. Bahar döneminin başı sayılabilecek bir zaman aralığında bütün öğrencilerin eğitim süreçleri ciddi bir belirsizliğe dönüştü. Üniversite ve Lise sınavlarına hazırlanan çocuklar bu belirsizlik sürecinde ders çalışmaya odaklanamadı ve pandeminin beraberinde getirdiği birçok negatif uyaran onların bilinçdışına kodlanmış durumda.

 

Çocuk ve ergenler üzerindeki sınav kaygısı Türkiye’de çok yaygın olarak gözlemlenen bir süreç iken içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinin etkisiyle bu durum çocuklar için çok daha zorlu bir hale dönüştü.

 

Sınav tarihlerinin ertelenmesi ve öne çekilmesi de yine çocukların psikolojik durumlarını negatif ölçüde etkilemiştir. Çocukların teknoloji ile daha fazla iç içe olması ve Online içeriklere alışkın olmaları, normal klinik ortamının çocuklar üzerinde yaratacağı gerginliği de düşündüğümüzde Online Terapi yönteminin Sınav Kaygısının azaltılmasında çok daha işe yaradığını bizlere göstermiştir.

 

İlişki ve Çift Terapisi

Pandemi sürecinde evli çiftler 24 saat boyunca aynı evde birlikte vakit geçirmek zorunda kaldıklarından dolayı birbirlerine daha yakın temas edebildiler. Çiftler birbirlerinin daha önce bilmediği birçok olumlu ve olumsuz yönlerini bu sürecin içinde keşfedebildiler.

 

Eşini veya partnerini iş ortamında daha önce hiç gözlemlememiş birisi, evde çalışma sürecinde eşinin veya partnerinin daha fazla agresyon sergileyebilen birisi olduğunu gözlemlemektedir.

 

Birbirlerinin yeni yönlerini bu süreçte keşfeden çiftler birçok içsel ve dışsal çatışmaya açık hale geldiler. Bununla birlikte, iş sürecinin evden devam etmesi ve evdeki uyaranların sürekli artış göstermesi de çiftleri sürekli bir çatışma hali sürecine sokabilmektedir.

 

Dışarıyla sosyalleşme sürecinin noktalanması eve kapanık minimalist bir hayat sürmeye pek alışkın olmayan çiftler için pandemi süreci ciddi çatışmaların da başlangıcını oluşturabilmektedir.

 

Uzmanlar çiftleri bu sürece bilinçlendirici metot ve ev ödevleriyle hazırlayarak çatışmaları daha minimal düzeye çektikleri gibi, onların içsel dünyalarını olumlu anlamda yeniden keşfedebilmelerine de yardımcı olmaktadır.

 

Yazar Hakkında

Psikolog Abdullah Gündoğan

Psikolog Abdullah Gündoğan
Müsait Değil

Bireysel Terapi, Yetişkin, Ergen, İlişki ve Çift Terapisi
  • $ 16.00

Psikolog Abdullah Gündoğan
Meşgul

Bireysel Terapi, Yetişkin, Ergen, İlişki ve Çift Terapisi

  • $ 16.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Bireysel Psikoterapi, İlişki ve Çift Terapisi ağırlıklı olmak üzere aktif olarak danışan görmekteyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Aile Terapisi Bağımlılıklar Çift terapisi Ergen danışmanlığı Evlilik sorunları İlişki ve duygusal sorunlar Kaygı Kişilik bozuklukları Sosyal medya bağımlılığı Yetişkin Psikolojisi