Çocuklarda Hiperaktivite

Hiperaktivite; çocukluk çağında görülen en yaygın psikiyatrik bozukluktur ve anormal derecede hareketli olma durumuna denilmektedir. Doğuştan gelen, çocukların kendi davranışlarını kontrol edemediği bir hastalık da denilebilir.Yapısaldır ve sonradan olmaz ancak sonradan farkına varılır. Genellikle 7 yaş öncesi okullaşma ile fark edilir.

Üç alt tipi vardır.

 

1. Dikkat eksikliği tarafı:

Çocuklar dikkatini toparlamakta zorluk yaşarlar hatta ev ya da okul hayatında sorunlarla karşılaşabilirler. Bir şeye odaklanamama, unutma, organize edememe mevcuttur. Dikkatleri kolaylıkla dağılabildiği için arkadaşlık kurmada zorluk çekebilirler. Bunun dışında bazı araştırmalarda; dikkat eksikliği daha çok kız çocuklarında bulgusu mevcuttur.

2. Hiperaktivite tarafı:

Çocuklar dürtüseldirler. Yerinde duramazlar, aşırı derecede hareketlidirler. Sakin kalmakta zorluk çekerler, otursalar bile ellerini ayaklarını oynatırlar. Örneğin hiç düşünmeden derste sırasından kalkıp dolaşabilirler ya da öğretmenin sorusuna parmak kaldırmadan, izin almadan cevap verebilirler. Farkında olmadan çok konuşma eğiliminde de olabilirler.

3. Birleşik taraf:

Çocukların dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerini bir arada göstermesidir.

Tabi ki bu tarz davranışları arada bir yapan çocuklar da vardır hiperaktivitesi olan çocuklarla karıştırılmamalıdır. Hiperaktivitesi olan çocuklarda bu davranışlar süreklilik gösterir. Hiperaktivite tedavi edilebilen bir hastalık olmakla birlikte doğru tedavi ile ergenlikte azalır.

 

Tedavisinde;

  • Ebeveynlerin bu tanı hakkında çok iyi bilgilenmesi ve bir psikiyatristle çalışılması gerekir.
  • Tanısı konan çocukların ilaçlı ya da ilaçsız tedavisine başlanır fakat genellikle ikisi beraber gider.
  • Hiperaktivitesi olan çocukların sınırlara ihtiyacı vardır. Çocuk; nehir yatağında hareketli kontrolsüzce akan sudur. O suyun önüne yapılan baraj ise o çocuğun sınırlarıdır. Suya set koymazsanız yıkar geçer, nereye gideceğini tam olarak bilemez, gücünü kontrol edemez. Ama suya set koyarsanız yani barajı olursa, enerjisini doğru kanalize etmeyi öğrenir, elektrik üretir faydalı hale gelir, nehir yatağında daha dengeli gider hatta yavaşlar.
  • Çocukların kendi duygularını ifade etmelerine destek olun. Unutulmamalı ki duyguların dışa vurumu gerginliği ve öfkeyi azaltmaktadır.
  • Bu süreci kolaylaştırmak için profesyonel yardım alınmalı. Alanında uzmanlaşmış kişilerle iletişime geçilmeli. Örneğin dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocukların özel eğitim aldığı okullar ya da öğretmenlerle çalışılabilir.
  • Bu süreçte sabırlı olunmalı. Bazı davranışların değişmesi zaman içerisinde olacaktır ve ne ebeveyn ne de çocuk için kolay bir zamandır.

 

Yazar Hakkında

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Müsait Değil

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu
  • $ 16.00

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Meşgul

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu

  • $ 16.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
2011 yılı psikoloji mezunu olup, şu anda klinik psikoloji yüksek lisansımın tez aşamasındayım. 10 sene boyunca yetişkin, ergen ve çocuklarla çalıştım. Bilişsel Davranışçı ekolündeyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Bağımlı kişilik bozukluğu CBT: Bilişsel davranışçı terapi Depresyon Duygudurum (duygusal) bozuklukları Ergen ebeveyn iletişimi Fobiler İlişki ve duygusal sorunlar Kişilik bozuklukları Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) Stres ve kaygı bozuklukları