Çocuklar Sabah Nasıl Uyandırılmalı?

Çocuğun güne enerji dolu bir başlangıç yapabilmesi için bir kaç ipucu: 

 • Çocuğun vaktinde kalkabilmesinin en önemli şartı, ebeveynlerin pozitif ruh halidir. Yapılan araştırmalarda güne gergin başlayan ebeveynlerin çocukları yataktan kalkmakta zorluk çekiyorlar. 
 • Erken kalkmak için erken yatılmalıdır ve malesef televizyonun aktif olduğu bir evde çocuk erken yatmaz.
 • Çocuğu uyandırma ritüeli, kahvaltıdan yarım saat önceden başlamalı. Çünkü vücudun uyku halinden uyanık hale geçebilmesi için gerekli süre 30-45 dk arasıdır. Şu unutulmamalı ki  vücudun uyanması süreçle olur birden olmaz.
 • Uyandırma ritüeli, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak 3 kısımda yayılmalıdır. Fiziksel uyandırma direkt olmamalıdır. Sallayarak,bağıra bağıra seslenerek,üzerine su atarak, sarsarak uyandırmak hatalı davranışlardır. Çocukta şok etkisi yaratır korkarak uyanabilir. Doğru olan, pencere açılabilir ve odaya hafif bir rüzgar girebilir. Esinti tene dokunduğunda çocuk hem fiziksel olarak hem de temiz hava ile zihinsel olarak uyarılmış olacaktır. Duygusal uyanma ise, kısık sesle müzik açılabilir ve müziğin ruhumuza etkisi pozitif yöndedir. Mutfakta keyifle kahvaltı hazırlayan anne babanın yanında, kısık sesli bir müzik, çocuğun ruhen uyanmasına katkı sağlar. Ayrıca uyanmış ruhu ile müzik dinleyen ebeveynin varlığı çocuğa yaşama sevinci verir. 
 • Çocuğun yanına uzanmak, onun kulağına sevgi sözleri fısıldamak, yatağın içinde oynamak güne başlaması için ona duygusal güç verecektir. Duygusal gücü olmayan çocuğun yataktan kalkabilecek gücü de olmaz.
 • Ebeveyni güne hazır gören çocuk, ondan güç alır. Yani ebeveynler pijamalarını değiştirmemişse, kendini güne hazır hale getirmemişse çocuğun da kalkış süresi uzar. Unutmayın ki, ebeveynler çocuklarının rol modelidir. 
 • Su, fiziksel uyanmaya katkı sağlar. Çocuk yataktan kalkınca ilk iş elini ve yüzünü yıkamasıdır. 
 • Çocuk kahvaltı masasına yalnız oturmamalıdır. Hiç bir çocuk yalnız başladığı kahvaltıyı keyifle tamamlayamaz. Tamamlasa da bir an önce bitirmek için tamamlar. Bu da çocukta yeme bozukluğuna yol açabilir. 

     Özetle, çocuğu sabah okula hazırlamak sıradan bir iş değildir. Yüksek farkındalık getiren bir etkinliktir.

Yazar Hakkında

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Müsait Değil

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu
 • $ 15.00

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Meşgul

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu

 • $ 15.00
  Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
2011 yılı psikoloji mezunu olup, şu anda klinik psikoloji yüksek lisansımın tez aşamasındayım. 10 sene boyunca yetişkin, ergen ve çocuklarla çalıştım. Bilişsel Davranışçı ekolündeyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Bağımlı kişilik bozukluğu CBT: Bilişsel davranışçı terapi Depresyon Duygudurum (duygusal) bozuklukları Ergen ebeveyn iletişimi Fobiler İlişki ve duygusal sorunlar Kişilik bozuklukları Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) Stres ve kaygı bozuklukları