Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi

Oyuncak seçimi çocuğun bilişsel, duygusal ve motor gelişimi etkileyen bir konu olduğundan son derece önemlidir. Çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecek oyuncaklar seçmeye anne babalar özen göstermelidir.

Oyuncak seçerken, oyuncak kutusunun veya ambalajının üzerinde bulunan yaş ibarelerine dikkat ederek çocuğun yaşına uygun oyuncaklar seçilmelidir. Yaşa uygun olmayan, çocuğun boğazına kaçabilecek küçük parçacıklı oyuncaklar veya keskin köşe, kenarları olan oyuncaklar alınırken dikkatli karar verilmelidir.

Hem kız çocukların hem de erkek çocukların oynayabileceği ve çocuğun birden fazla duyusunu harekete geçirecek (yaratıcılık, problem çözme becerisi gibi) oyuncaklar seçmeye dikkat edilmelidir. 

Çocuğa oyuncak alırken oyuncakları cinsiyete göre kategorize etmemeye özen gösterilmelidir. Bir erkek çocuğun bebekle oynamak istemesi veya bir kız çocuğun arabalarla oynamak istemesi olağan şeylerdir.

Çocuğa gereğinden fazla oyuncak alınması çocukta doyumsuzluğa, çabuk sıkılmaya yol açabilir. Bu sebeple çocuğa fazla oyuncak almaktan kaçınılmalıdır.

Yaşa Göre Seçilebilecek Oyuncaklar ve Aktiviteler

0-3 ay: çıngıraklar, parlak renkli yumuşak oyuncaklar

4-7 ay: elle tutulabilen oyuncaklar, resimli kitaplar

8-12 ay: büyük blok küpler, müzikli oyuncaklar

12-24 ay: iç içe geçebilen oyuncaklar, büyük boya kalemleri

2 yaş: kitaplar, boya kalemleri, çocuk parkındaki oyuncaklar

3 yaş: az parçalı yap-bozlar, kule yapmak için kullanılan küpler/legolar

4-5 yaş: resim yapmak, kesmek ve yapıştırmak için kullanılabilecek malzemeler

6+ yaş: yüzmek, bisiklet sürmek

Yazar Hakkında

Psikolog Ebrar Oker

Psikolog Ebrar Oker
Müsait Değil

Bireysel Danışmanlık
  • $ 16.00

Psikolog Ebrar Oker
Meşgul

Bireysel Danışmanlık

  • $ 16.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldum. Lisans hayatım boyunca çeşitli kurumlarda staj yaptım. Halen Ege Üniversitesi Aile Danışmanlığı yüksek lisansıma devam ediyorum.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Akut Stres Bozukluğu Anksiyete Online Terapi Danışmanlık Depresyon Kaygı Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) Öfke Sınav kaygısı Stres