Bu Acı Nasıl Geçecek?

Kimi zaman herkesin başına geldiği gibi bizim de başımıza kötü olaylar gelir. Bu bir ayrılık olabilir, bir yakınını kaybetmek olabilir. Bize olumsuz duygular hissettiren bu deneyimin ardından, düşünmeye başlarız. “Bu acı nasıl geçecek, bununla nasıl başa çıkabilirim? Yoksa bu acı hiç geçmeyecek mi? Ne yapsam, bir tatile mi çıksam, gece arkadaşlarımla eğlenmeye mi gitsem?..”

 

Tanıdık geldi, değil mi? Çünkü olumsuz olaylar ve beraberinde gelişen tatsız duygular, her birimizin hayatının bir parçası… Bazen yaşadığımız duygu bize o kadar ağır gelir ki, hemen yok olsun içimizden isteriz. Onunla kalmak zordur, görmezden gelmek ise çok daha kolaydır. Dikkatimizi dağıtacak şeylere yöneliriz. Hatta bu dikkat dağıtıcı unsur, bize zarar veren bir madde/durum/insan bile olabilir ve uzun vadede daha ciddi duygusal/fiziksel hasara uğrayabiliriz.

 

Bu bağlamda benim çok inandığım bir bakış açısı var:

“BİR ACIYI ANCAK SONUNA KADAR YAŞARSAK ONDAN İYİLEŞMİŞ OLARAK ÇIKABİLİRİZ.”

Halının altına süpürdüğümüz bütün olumsuz duygular, zaman içerisinde çok daha yoğun şekilde açığa çıkacaklardır. Bu nedenle, zor da olsa acımızı sonuna kadar yaşamalı, kucaklamalıyız, ta ki iyileşene kadar… “Bu acı nasıl geçecek/ne zaman geçecek?” sorusunun genelgeçer bir cevabı yoktur. Herkesin süreci ve zamanı farklı şekilde işler.

 

Kendinize ihtiyaç duyduğunuz zamanı ve “acı çekme özgürlüğünü” tanımalısınız. Acı çekme özgürlüğünü kendinize çok görmemelisiniz ve çabucak iyi hissetmek adına özel bir çabaya girmemelisiniz. Duygularınıza şefkatle, farkındalık ve kabulle yaklaşmayı deneyin.

Yazar Hakkında

Psikolojik Dan. Güneş Hasgören

Psikolojik Dan. Güneş Hasgören
Müsait Değil

Psikolojik Danışman/Aile Danışmanı
  • $ 15.00

Psikolojik Dan. Güneş Hasgören
Meşgul

Psikolojik Danışman/Aile Danışmanı

  • $ 15.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
Bilişsel Davranışçı Terapi, Aile ve Çift Terapisi, Bireysel Terapi, Yeme Bozuklukları, Özgüven, Özdeğer ve Özşefkat, Depresyon, Anksiyete, Panik Atak, Sınav Kaygısı, Mesleki Rehberlik.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Anksiyete CBT: Bilişsel davranışçı terapi Çift terapisi Depresyon Fobiler Özgüven Eksikliği Şema Terapi Stres Yeme bozuklukları Yetişkin Psikolojisi