Ambivalans Nedir?

Ambivalans, bir kişiye, nesneye ya da bir duruma karşı oluşan zıt duygular, düşünceler, fikirler veya isteklerdir. Yani kişide hem sevme hem de nefret duygusunun bir arada yaşanmasına denir.   Örneğin; evinizi çok severken bir yandan da nefret edebilirsiniz. Ya da bir yemeği çok severken bir anda nefret edebilirsiniz. Bu şekilde çelişkilerimiz normal sınırlarda olabilir. Tabi nesneler için bile böyle zıt duygular beslenirken insanlar için de zıt duygular beslenebilir. Örneğin;sevgilinizden nefret edersiniz fakat bir yandan da onu ne kadar çok sevdiğinizi düşünürsünüz. Annenizi çok seversiniz aynı zamanda ona öfke besleyebilirsiniz. Aklıma Beyaz Show'da Psikopat tiplemesi geldi.O da zıt duyguları barındırıyordu. "beni alkışlamanızı istiyorum ama ses çıksın istemiyorum" gibi cümleleri vardı.

 

Ambivalans teriminden ilk kez Dr. Eugen Bleuler bahsetmiş olup  birbirini tamamıyla dışlayan karşıtların ruhsal yapıda birlikte ve aynı andan var olması anlamındaki karşıtlar birliği ya da ruh karmaşası olarak tanımlamıştır. Bipolar bozukluk, obsesif-kompulsif, şizofreni gibi hastalıkların belirtileri arasındadır.Fakat belirtileri arasında yer alsa da tanı için tek başına yeterli değildir. 

 

Eğer yaşantınızda çoğunlukla ambivalans yaşıyorsanız uzmana görünmenizde yarar var. Ara sıra oluşan bir durum ise, hangi kişiler, olaylar  karşısında böyle oluyorsanız fark etmeye çalışın ve bu olumsuz duyguların üstesinden gelmek için kendinize sorular sorup onların cevaplarını bulmaya çalışarak üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin; buradaki negatif duygum ne, neden bu duyguyu yaşıyorum, bu duygudan kurtulmak için ne yapabilirim gibi sorular sorabilir hatta somut hale getirmek için yazabilirsiniz. Çünkü kafamızdaki soyut düşünceleri kağıda dökmek, o düşüncelerle yüzleşmemizi sağlar ve farkındalık sahibi olmamıza neden olur. 

Yazar Hakkında

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Müsait Değil

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu
  • $ 16.00

Uzm. Psikolog Şule Keser Aslı
Meşgul

Yetişkin, Ergen ve Çocuk Psikoloğu

  • $ 16.00
    Randevu bilgileri yükleniyor, lütfen bekleyin
2011 yılı psikoloji mezunu olup, şu anda klinik psikoloji yüksek lisansımın tez aşamasındayım. 10 sene boyunca yetişkin, ergen ve çocuklarla çalıştım. Bilişsel Davranışçı ekolündeyim.
Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılıyor
Bağımlı kişilik bozukluğu CBT: Bilişsel davranışçı terapi Depresyon Duygudurum (duygusal) bozuklukları Ergen ebeveyn iletişimi Fobiler İlişki ve duygusal sorunlar Kişilik bozuklukları Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) Stres ve kaygı bozuklukları